čtvrtek, 29. leden 2004

Dmitrij Šostakovič: Hudba k filmům

Napsal(a) 

booklet booklet
Vydavatelství Chandos publikuje celou řadu filmových hudeb rozličných autorů (Vaughan-Williams, Georges Auric nebo William Alwyn). V loňském roce se k nim připojil i Dmitrij Šostakovič. Na prvním CD jsou zastoupeny fragmenty z Trilogie o Maximovi v aranžmá Lva Atovmyana a dále hudba k filmům Muž se zbraní , Samotná dívka (němý film) a Král Lear . V Šostakovičově době bohužel žádné soundtracky z filmů nevycházely, což je škoda, protože i jeho filmová hudba za pozornost stojí.

Dmitrij Šostakovič byl rozporuplná postava hudebních dějin 20. století a na jeho tvorbu je třeba nahlížet z mnoha nejen hudebních aspektů. Především ale skvěle ovládal skladatelské řemeslo a nejen proto patří ke klasikům hudby 20. století. Psal jak mimořádně silnou, intelektuální, dramatickou hudbu plnou emocí a vnitřního poselství (na CD hudba k filmu Král Lear z let sedmdesátých), tak kusy, ze kterých by měl nestor socialisticko-realistického umění A. A. Ždanov upřímnou radost (další skladby z třicátých let prezentované na CD).

Řada nahrávek filmových hudeb je handicapována právě svým určením jenom pro film a na samostatném CD vyznívá mnohdy prázdně či neúplně. To se o Šostakovičově hudbě a tomto CD říci nedá. Hudba je zde plně funkční a dala by se zařadit i do koncertních síní (což se také mnohdy děje), nejen díky perfektní interpretaci BBC Philharmonic pod taktovkou Vassilije Sinajského . (Orchestr hraje pod jeho vedením jako o život a dává Šostakovičově hudbě tu pravou údernost a švih.) Trojjazyčný booklet je doplněn dobovými fotografiemi z daných filmů a velmi zajímavým textem o anabázích Šostakoviče jako filmového skladatele.

Vydavatel: Chandos / Panther

Stopáž: 75:16

Nahráli: Sheffield Philharmonic Chorus, Darius Battiwalla - sbormistr, BBC Philharmonic, Vassily Sinaisky.

Body: 5 z 6

Komentáře

Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam, poskytování funkcí sociálních médií a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte.