pondělí, 6. leden 2003

Dennis Chambers: Outbreak

Napsal(a) 

booklet booklet
Outbreak (tedy vzplanutí či propuknutí) Dennise Chamberse na poli muzikantském proběhlo již před mnoha lety a od té doby si ho ke svým projektům vyžádaly desítky renomovaných tvůrců jazzu, fusion, ale i pop music. Jako leader se však Chambers doposud příliš neprojevoval, spíše jako celebrita různých bubenických workshopů. Nápravy tohoto stavu se ujal producent a hráč na klávesové nástroje Jim Beard a kolem Chamberse seskupil nejlepší studiové hráče s bonusem ve formě vynikajících jazzmanů v minulosti s Chambersem spolupracujících, Johna Scofielda či bratrů Breckerů .

Produktem Beardovy producentské snahy je tedy album Outbreak , vynikající současná fusion, dostatečně přístupná širšímu okruhu posluchačů. Fanoušci stylu na něm najdou vše, co očekávají, muzikantské řemeslo, bezchybné groovy, zvukovou dokonalost a bohatost, sólovou invenci, instrumentační pestrost, kompoziční originalitu.

Za posledně jmenovaný prvek jsou zodpovědni především Jim Beard a kytaristé John Scofield a Jon Herington . Paradoxně právě Heringtonova Paris On Mine , s Chambersovými frenetickými výplněmi v tématu, evokuje náladu bubeníkových nahrávek s Johnem Scofieldem z let osmdesátých a devadesátých. Jen kytaristův projev je výrazně rockovější, avšak Willisovy a Chambersovy groovy i hammondové plochy a harmonie Jima Bearda zmíněný dojem umocňují. Následující In Time naopak připomíná náladu aktuálního alba kytaristy Deana Browna . Úvodní Roll Call ozvláštňuje strojově přesný kytaristův polyrytmus, titulní Outbreak zase dialog mezi Chambersem a Michaelem Breckerem .

Chambers rozhodně není středobodem projektu za každou cenu, a svoji výjimečnost dokazuje spíše v dokonale posazených kreativních doprovodech, jimž pochopitelně nechybí neuvěřitelný tah. Jako spoluautor hudby je uveden pouze u Plan B , zbytek nechal povolanějším, narozdíl třeba od kolegy Taina Wattse , jenž si témata na svoji desku Citizen Tain napsal povětšinou sám.

Ve výtahu v mrakodrapech tuhle muziku určitě neuslyšíte, na to není dostatečně unylá. Aranžmá jsou natolik propracovaná, že poslech desky nenudí ani po mnohém vyslechnutí, neb je pořád co nacházet v jednotlivých nástrojových partech, i když vás témata náhodou omrzí. Navíc - John Scofield přináší trochu špíny do té dokonalosti, jak je ostatně jeho dobrým zvykem.

Vydavatel: C Records / 2HP Production

Stopáž: 57:22

Nahráli: Dennis Chambers - ds, Jim Beard - key, John Scofield, Jon Herrington - g, Michael Brecker, Bob Malach - saxophones, Randy Brecker - tp, Gary Willis, Matthew Garrison - b, and many others

Body: 4 z 6

Komentáře

Harmonie vychází za podpory

Ministerstvo kultury ČRNadace Český hudební fondNadace Leoše JanáčkaNadace Bohuslava Martinů

 

Naši partneři

Muzikus - magazín nejen pro muzikantyAlterecho - platforma pro současnou hudební kulturu

Chcete inzerovat? Máte dotaz?

+420 266 311 700

Novinky emailem

Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam, poskytování funkcí sociálních médií a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte.