pátek, 28. únor 2003

Cristal. Glass Music Through the Ages

Napsal(a) 

V bookletu recenzované nahrávky píše její iniciátorka, produkční a zároveň interpretka Linda Ronstadt o fascinaci zvukem znějícího skla a s jejím vyznáním nelze než souhlasit; vždyť právě andělský zvuk skleněné harmoniky byl příčinou velké obliby tohoto nástroje na přelomu 18. a 19. století. Cílem předkládané nahrávky bylo vytvořit jakési kompendium hudby zkomponované pro skleněné hudební nástroje během uplynulých tří století; o smyslu tohoto záměru, či alespoň o jeho naplnění v předkládané podobě však lze značně pochybovat.

Protagonistou nahrávky je Dennis James a jeho tři nástroje, to jest ve většině skladeb použitá skleněná harmonika, dále cristal Baschet, neboli takzvané skleněné varhany konstrukce bratří Baschetů, a konečně seraphim - skleněná harfa, využívající libovolnou kombinaci sklenic naplněných vodou a postavených na speciální rezonanční skříň. Spektrum nahraných skladeb zahrnuje sólové jednověté kompozice, Scarlattiho árii pro soprán a harmoniku a především řadu skladeb s různě obsazenými komorními ansámbly. K nejpůsobivějším skladbám patří Mozartovo Adagio C dur (KV 356) a zejména Adagio a Rondo (KV 617) pro skleněnou harmoniku a smyčcový kvartet. V poměrně tradičním duchu zkomponované skladby obou moderních autorů F. Schnaubelta a G. Eistera jako by nepříliš využívaly zvukový potenciál skleněných nástrojů. Tuto ambici naopak mají nepříliš zdařilá aranžmá irské ukolébavky a Faurého Pavany op. 50 . Interpretační výkony jsou obecně na vysoké úrovni, vynikající je samotný James a také Ensemble Stradivaria s Danielem Cuillerem a Véronique Dietschy (Hasse). Zásadní problém však spatřuji v samotné koncepci a dramaturgii nahrávky. Zvláštní a specifický zvuk skleněných nástrojů je totiž nutno používat jako nejvybranější koření, což ostatně věděl například Hasse, který ve své kantátě L'Armonica (na nahrávce je zastoupena bohužel pouze výběrem několika částí) dává zaznít harmonice pouze místy a s citem pro efekt. Poněkud přeplácaný titul s neskrývanými crossoverovými ambicemi tak spíše než ušlechtilý skleněný servis připomíná obchody se sklem z některých pražských ulic; podobně jako ony je plný lesklého, barevného a cenného sortimentu, příliš nás však neuspokojí a nepachtíme-li se právě za sklem, vůbec nás nenadchne.

Vydavatel: Sony Music Bonton

Stopáž: 70:29

Nahráli: Dennis James - skleněná harmonika, seraphim (skleněná harfa), cristal Baschet, Linda Ronstadt, Ruth Ann Swenson, Véronique Dietschy - soprán, Teri Koide - alt, Michael Horton - tenor, The Emerson String Quartett, Ensemble Stradivaria, Daniel Cuiller...

Body: 3 z 6

Komentáře

Czech English French German Italian Portuguese Spanish

Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam, poskytování funkcí sociálních médií a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte.