čtvrtek, 29. září 2005

Carlos Kleiber - (Beethoven, Mozart, Brahms)

Napsal(a) 

Carlos Kleiber: Bayerisches Staatsorchester Carlos Kleiber: Bayerisches Staatsorchester
Bayerisches Staatsorchester, Carlos Kleiber. Produkce: neuvedeno. Text: A, N, F. Nahráno: live, 21. 10. 1996 Herkulesův sál Mnichov. Vydáno: 2004. TT: 76:00. 1 DVD Deutsche Grammophon 00440 073 4017 (Universal Music).

Mohu jen opakovat, že nepokládám videonahrávky koncertů za příliš smysluplné. Nahrávky Carlose Kleibera jsou však tak vzácné, že je každá unikátem sama o sobě a o to větším, je-li spojena s obrazem. Všechna tři uvedená díla (Beethoven: Předehra Coriolan , Mozart: Symfonie B dur KV 319 , Brahms: Symfonie č. 4 ) stojí za to si v této podobě poslechnout i "prohlédnout". Na přebalu stojí "Kleiberův legendární mnichovský koncert 1996". Legendární byl pravděpodobně každý jeho koncert, zde je však zvláštní (a pravdivé) upozornění na třetí větu Brahmsovy symfonie, "slavnostní bakchanále, které se snaží vzdorovat nadcházející tragédii" (trvá pouhých 6:24 minut). Kamera se chová citlivě, vědoma si, že natáčí hudební dokument a nikoli show, neruší, ale pomáhá, a to bývá v podobných případech vzácné. A i kdyby obraz rušil, zvuk přesvědčí.

Vydavatel: Deutsche Grammophon/Universal Music

Stopáž: 76:00

EAN: 004400734017

Nahráli: Bayerisches Staatsorchester, Carlos Kleiber

Body: 5 z 6

Vlasta Reittererová

Narozena 9. ledna 1947 v Praze (roz. Pellantová, provdaná Hrušková, Benetková). Vystudovala hudební vědu na Filozofické fakultě KU a současně tehdejší Lidovou konzervatoř (herectví a pantomima). Prošla několika amatérskými divadelními soubory, v letech 1968–1970 byla členkou baletního souboru Krušnohorského divadla v Teplicích, po narození dcery se vrátila do Prahy a do roku 1976 působila v komparzu Divadla E. F. Buriana, kde byla 1970–1972 zaměstnána jako uklízečka. V letech 1972–83 (s několikaletým přerušením mateřskou dovolenou) referentka v tuzemském koncertním oddělení agentury Pragokoncert. Roku 1987 nastoupila na Filozofickou fakultu do dnešního Ústavu hudební vědy jako knihovnice, kde se vrátila k vystudovanému oboru a roku 1988 získala doktorát. Na FF UK zůstala do odchodu do důchodu 2002. Několik let také vyučovala historický seminář na pražské konzervatoři a působila jako externí pedagog na Masarykově univerzitě v Brně. V posledních letech se mj. věnuje překladatelství. Životní heslo? S Janem Nerudou říká: „Vším jsem byl rád.“

Komentáře

Czech English French German Italian Portuguese Spanish

Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam, poskytování funkcí sociálních médií a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte.