pondělí, 10. červen 2002

Béla Bartók / György Ligeti / György Kurtág: 44 duí pro dvoje housle / Balada a tanec / Ligatura - Massage to Frances-Marie op. 31b

Napsal(a) 

booklet booklet
Bartókových 44 duí pro dvoje housle symbolicky zastupuje typický problém "malého" díla od "velkého" tvůrce. Myslím, že i text v bookletu nové nahrávky od ECM trpí doprovodnou muzikologickou chimérou, že odborné vysvětlení dílo postaví naroveň autorovým dílům závažným. Nepostaví. A myslím, že ani sám tvůrce by se neodvážil se o to snažit. 44 duí jako sbírka přibližně minutových, folklórem inspirovaných, řemeslně ukázkových klenotů se už svou formou trochu příčí soubornému koncertnímu nebo záznamovému předvedení. Proto v takovém případě považuji za triumf houslistů, když si dovedou alespoň udržet posluchačovu pozornost bez mimořádných poklesů. András Keller a János Pilz to dokázali. Přistupují k Bartókovým duím z pozice zkušených kvartetních kolegů, a dbají proto pečlivě na zvuk, souhru, barvu, komunikaci. Nepodlehli svodu profesionálně napodobovat lidové šumařské zlozvyky. Tím si pro celek ještě ztížili pozici, protože nevolí žádná šílená tempa, nenechávají své smyčce bujaře drásat struny, nedovolují svým nástrojům zemité akcentování. Kontrolovanému, a přesto opravdovému muzikantství odpovídá i cudný dozvuk a nenásilné rozložení nástrojů do stereofonní báze. Myslím, že houslovému duu se podařilo nahlédnout autentický extrovertní folklór intelektuálně cudnýma Bartókovýma očima.

Vydavatel: 2 HP Production

Stopáž: 58:22

Nahráli: András Keller, János Pilz - housle

Body: 5 z 6

Komentáře

Czech English French German Italian Portuguese Spanish

Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam, poskytování funkcí sociálních médií a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte.