středa, 19. prosinec 2001

Arnold Schönberg: Smyčcové kvartety D dur č. 1-4, Verklärte Nacht, Fantazie pro housle a klavír, Óda na Napoleona Buonaparte, Smyčcové trio,aranže (Šest klavírních kusů, Dechový kvintet, Komorní symfonie č. 1), Koncert pro smyčcový kvartet a orch.

Napsal(a) 

booklet booklet
Dílo Arnolda Schönberga je více přetřásáno teoreticky než provozováno prakticky. To vede k absurdním situacím, kdy se v prestižních hudebních encyklopediích setkáváme se zmínkami o každém dvaadvacetitaktovém fragmentu z mládí, ale v koncertním programu bychom hledali často marně i ty nejvyhlášenější kusy. O aktivním přehledu posluchačstva v Schönbergově stylově i kompozičnětechnicky velmi rozrůzněném díle lze jen snít.Schönbergovo kvarteto ví o této bohatosti už po čtvrt století svého trvání, které nyní oslavuje vydáním nahrávek z posledních deseti let. Takto vzniklý pětideskový komplet má podle bookletu obsahovat všechna díla pro smyčce, což není pravda: chybí samozřejmě Houslový koncert, různé kompozice z mládí atd. Přesněji řečeno obsahuje všechny smyčcové kvartety (včetně "nultého" D dur), další komorní skladby se smyčci, dobové i nové aranže pro smyčcový kvartet (Webernova úprava Komorní symfonie č. 1 a úpravy Klavírních kusů op. 19 a Dechového kvintetu op. 26 , které pořídil violista kvartetu, protože těleso litovalo velké časové díry právě v nejatraktivnějším období mezi Druhým (1907-1908) a Třetím kvartetem (1927)) a ještě kuriózní Koncert pro smyčcový kvartet a orchestr autorem volně transkribovaným podle jednoho Händelova concerta grossa. Myslím, že Schönbergovo kvarteto mohlo ze vší této nabídky vytěžit ještě větší počet interpretačních poloh. Lépe mu vycházejí Schönbergovy "opravdové" smyčcové kvartety a slavné pozdní Smyčcové trio než aranže a ostatní komorní seskupení (známý sextet Verklärte Nacht, Fantazie, Óda ), kde se objevují i znepokojivé intonační rezervy. Každopádně má komplet velkou dokumentární hodnotu. Je opřen o bádání členů tělesa, které hraje z vlastních materiálů po konzultaci s manuskripty a které oponuje i prestižní Gesamtausgabe . Těleso dokonce ve výborném bookletu vyzývá i k podnětům a diskusi. Máte-li tedy něco závažného k Schönberovi, zabruste na www.schoenbergquartet.nl!

Vydavatel: Panther

Stopáž: 76:37, 65:20, 53:45, 64:43, 68:52

Body: 4 z 6

Komentáře

Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam, poskytování funkcí sociálních médií a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte.