sobota, 28. červen 2003

Antonín Dvořák: Svatební košile op. 69

Napsal(a) 

booklet booklet
Kantátu Svatební košile op. 69 komponoval Antonín Dvořák na text balady Karla Jaromíra Erbena ze sbírky Kytice v roce 1884 na podnět anglického nakladatele Alfreda Littletona. Dvořákovi se podařilo k této pochmurné epické básni vytvořit geniální, tematicky stmelený, třídílný celek, který je stavebně i stran hudebního charakteru řešen v souladu s obsahem textu. Posluchačům se tak dostává mimořádné příležitosti prožít Erbenovu baladu v hudebně zintenzivněné podobě, která nedovolí jejich pozornosti ani na chvilku upadnout do nudné prázdnoty. K tomu na této nahrávce přispěli velkou měrou také její interpreti. Sopranistka Zdena Kloubová se svým jasným sopránem se s rolí Erbenovy dívky zcela ztotožnila a s úlohou se vypořádala naprosto bez problémů. Ve srovnání se starší nahrávkou Evy Urbanové bychom zde sice možná mohli nalézt pár nepatrných nedokonalostí, Urbanové však na druhé straně poněkud chyběla mladistvá a roztomilá něha, kterou naopak Kloubová bohatě oplývá. Volba představitele dívčina milého, tenoristy Jaroslava Březiny , byla také mimořádně šťastná. Atributy, jimiž se vyznačuje na této nahrávce soprán, totiž vykazuje i tenorista. Měkkost a líbeznost jeho hlasu sopranistku Kloubovou výborně doplňuje. Oba disponují velmi jemným a téměř neznatelným vibratem, které však v celkovém zabarvení jejich hlasů hraje velice pozitivní roli. Za jeden z nejkrásnějších úseků lze označit duet v č. 4 (na nahrávce číslo 5), ale určitě to nebude jediné místo, které posluchače zaujme. Kloubová například znamenitě vystihuje dívčino znepokojení v okamžiku, kdy se ocitá s umrlcem před kostelem. Modlitbu k Panně Marii zase vyzpívává s takovým klidem a vyrovnaností, že by proti jejímu provedení nemohl mít žádnou výhradu snad ani hluboce věřící Antonín Dvořák. Bas vypravěče Gustáva Beláčka , kterému Dvořák společně se sborem přenechal v kantátě komentující části, zaujme svým znělým a přitom vysoce kultivovaným témbrem. Ovšem skutečnost, že Beláček bez potíží zvládne i vtipné a rozverné postavy, všímaví posluchači jistě postřehnou. Vychází na povrch zejména v 16. čísle (na nahrávce č. 17). Na plochách, při nichž zpívá Kühnův smíšený sbor , logicky dovoluje dirigent Vladimír Válek Symfonickému orchestru Českého rozhlasu nejhlasitější vstupy. Není to však ke škodě celkového vyznění a Válkovi právem náleží uznání za inteligentní pochopení všech tematicky významných momentů, jak v instrumentálních, tak vokálních partech. Výsledek je při vědomí, že se jedná o live nahrávku, opravdu vynikající. Všem milovníkům Dvořákovy a kantátové hudby mohu toto CD doporučit.

Vydavatel: Český rozhlas

Stopáž: 73:34

Nahráli: Zdena Kloubová - soprán, Jaroslav Březina - tenor, Gustáv Beláček - bas, Kühnův smíšený sbor, Pavel Kühn, Symfonický orchestr Českého rozhlasu, Vladimír Válek

Body: 5 z 6

Komentáře

Czech English French German Italian Portuguese Spanish

Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam, poskytování funkcí sociálních médií a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte.