pátek, 2. září 2005

Anton Bruckner - Symfonie č. 4 Es dur "Romantická"

Napsal(a) 

Anton Bruckner: Symfonie č. 4 Es dur Anton Bruckner: Symfonie č. 4 Es dur

Berliner Philharmoniker, Herbert von Karajan. Produkce: Gian Andrea Lodovici a Carlo Piccardi. Text: A. Nahráno: 10, 11/1970, Jesus-Christus-Kirche, Berlin-Dahlen. Vydáno: 2004. TT: 70:14. ADD. 1 CD EMI Classics 7243 5 85800 2 0 (EMI).

Snímek je vydán v takzvané "encore" serii, v níž jsou v podobné úpravě s jednoduchou skládačkou se základními informacemi reedovány starší i novější snímky: Brahmsovo Německé requiem , Dvořákova Novosvětská symfonie , Lisztovy symfonické básně a jiné. Všechny mají jednotnou úpravu, známého pejska His Masters Voice, mění se pouze obraz, jenž za ním visí a jenž je volen adekvátně k dotyčnému dílu. K Brucknerovi je to Horská krajina s horou Großglockner od Nicolaie Astudina (1848-1925), Brucknerova současníka. Kdykoli se s touto edicí setkáte, není třeba nad koupí dlouho váhat. Edice je vybavena úsporně, ale účelně (i ta trocha přibaleného výtvarného vzdělání přijde vhod) a její dramaturgie ani výkony rozhodně nezklamou. Karajanovo pojetí Brucknerovy Romantické symfonie je vskutku romantické, rozevláté a velkoplošné, rozhodně se nezastaví před žádným z dynamických extrémů, břesknost žesťů (divoké scherzo) ničím netlumí. Přibližuje Brucknera Wagnerovi možná mnohem víc, než si sám skladatel dokázal představit.

Vydavatel: EMI Classics/EMI

Stopáž: 70:14.

EAN: 724358580020

Nahráli: Berliner Philharmoniker, Herbert von Karajan

Body: 4 z 6

Vlasta Reittererová

Narozena 9. ledna 1947 v Praze (roz. Pellantová, provdaná Hrušková, Benetková). Vystudovala hudební vědu na Filozofické fakultě KU a současně tehdejší Lidovou konzervatoř (herectví a pantomima). Prošla několika amatérskými divadelními soubory, v letech 1968–1970 byla členkou baletního souboru Krušnohorského divadla v Teplicích, po narození dcery se vrátila do Prahy a do roku 1976 působila v komparzu Divadla E. F. Buriana, kde byla 1970–1972 zaměstnána jako uklízečka. V letech 1972–83 (s několikaletým přerušením mateřskou dovolenou) referentka v tuzemském koncertním oddělení agentury Pragokoncert. Roku 1987 nastoupila na Filozofickou fakultu do dnešního Ústavu hudební vědy jako knihovnice, kde se vrátila k vystudovanému oboru a roku 1988 získala doktorát. Na FF UK zůstala do odchodu do důchodu 2002. Několik let také vyučovala historický seminář na pražské konzervatoři a působila jako externí pedagog na Masarykově univerzitě v Brně. V posledních letech se mj. věnuje překladatelství. Životní heslo? S Janem Nerudou říká: „Vším jsem byl rád.“

Komentáře

Czech English French German Italian Portuguese Spanish

Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam, poskytování funkcí sociálních médií a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte.