pondělí, 13. červen 2005

Adam Václav Michna z Otradovic: Missa Sancti Wenceslai Requiem

Napsal(a) 

Odile Peti, Christiane Courmont, Daniele Michael aj., Chorale Franco-Allemande de Paris, Orchestre de Chambre Jean Barthe, Bernard Lallement. Produkce: neuvedeno. Text: F, A. Nahráno: 1989. Vydáno: 2004. TT: 70:46. ADD, DDD. 1 CD SCAM BNL 112 758 (distribuce Euromusica).

Je sympatické, že osobnost Adama Michny z Otradovic přilákala francouzské interprety, ale v této podobě uspokojí zřejmě jen skalní milovníky romantizujícího provedení. Bernardem Lallementem zinstrumentované skladby, velký sbor, operně zatěžkané hlasy, to vše už nám dnes zní dost cize, a tak můžeme desku vnímat spíše jako dokument určitého interpretačního vývoje. Plusem pro umělce je fakt, že jejich provedení je velmi oddané, nadšené, pečlivé a nepostrádá jistou atmosféru. V konkurenci současných snímků si ale toto CD bude nelehce hledat své posluchače.

Vydavatel: SCAM BNL/Euromusica

Stopáž: 70:46

Body: 2 z 6

Dina Šnejdarová

Hudbě se věnuje přibližně od svých pěti let. Postupně prošla školením klavír-varhany-cembalo-dirigování-liturgická praxe-základy zpěvu a muzikologie (FF UK), souběžně s tím se řadu let věnovala klasickému baletu pod vedením nezapomenutelné Dagmar Špryslové a krátce též scénickému tanci (Vysokoškolský umělecký soubor, dnes Taneční centrum Praha). Její „hudební mámou“ se stala pedagožka Alena Kuklová, rodačka z Poličky, díky níž neztratila radost z hudby a přibližně v devíti letech objevila tvorbu 20. století, zejména Bohuslava Martinů a Bély Bartóka. Za průnik do hudebně-analytického myšlení vděčí varhanici Miroslavě Svobodové, za překonání obav z improvizace Jitce Chaloupkové (Konzervatoř České Budějovice). V muzikologii se soustředila na hudbu starších období. Pracovala jako zástupkyně šéfredaktora Harmonie, spolupracovnice ČRo Vltava, editorka koncertních programů FOK, knihovnice Hudebního oddělení NK ČR. V současné době se věnuje vzdělávání svých dvou dcer a hudební publicistice (Harmonie, Czech Music Quaterly, FOK, Česká filharmonie, Pražské jaro), provozuje též autorský Dinin nevyvážený blog (dinasnejdar.blogspot.cz). Jejím nej- autorem je již od dětství Johann Sebastian Bach.

Komentáře

Czech English French German Italian Portuguese Spanish

Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam, poskytování funkcí sociálních médií a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte.