Zpíváme a máme k tomu důvod (Jiří Suchý, Semafor, Adeste fideles)

Vánoční koncerty souboru Collegium Marianum mají pokaždé originální kouzlo. Někdy jsem byl svědkem víceméně tradičního koncertu, jindy zázraku stvoření něčeho výjimečného, jako tomu bylo kdysi ve spolupráci s divadlem Buchty a loutky nebo s Hanou Blažíkovou.

Dne 29. prosince 2022 se Barokní podvečer Adeste fideles uskutečnil v kostele sv. Šimona a Judy. Jeho úhelným kamenem byla evropsky etablovaná sopranistka Martina Janková. Byl to sice večer tradiční, nepřekvapivý, ale interpretačně špičkový, navíc pro mě i trochu objevný. Například po ukázkách z vánočního oratoria Il Verbo in came Nicoly Porpory a kantáty Dormi, o ninnoNasce il Verbo e non favella Cristofara Caresana jsem zatoužil slyšet celé kompozice.

, foto Petra Hajská

Večer otevřel virtuózně zahraný Koncert „Le dolcezze e l’amarezze della notte“ D dur Johanna Josepha Fuxe. Ostatně i další instrumentální čísla byla podobně poutavá – jak vánočně houpavé Pastorale per la Notte di Natale Johanna Davida Heinichena, tak Vivaldiho Flétnový koncert e moll v excelentním podání Jany Semerádové.

Hlas Martiny Jankové sice už nemá svěžest mládí, zato stále měkkost, barevnost, technickou suverenitu a nesmírnou interpretační zkušenost, takže Vivaldiho moteto O qui coeli terraeque serenitatis i půvabný dialog se sólovou flétnou Jany Semerádové v Bononciniho O Virgo gratiosa byly báječné. Sólový výstup basbarytonisty Jaromíra Noska v árii Quae es ista tam pulchra tam cara Johanna Josepha Fuxe (hudební sbírka pražské katedrály sv. Víta) byl hlasově příjemný a technicky téměř bezchybný a jeho spolupráce s paní Jankovou ve výběru ze sbírky Capella Regia Musicalis Václava Karla Holana Rovenského okouzlující. Oba pěvci své nadšení přenesli i na auditorium… Kouzelná byla nejen tečka – Vánoční magnét a střelecČeské mariánské muziky Adama Václava Michny z Otradovic –, ale i přídavek, Rovenského Narodil se Krystus Pán.

Sdílet článek:

Aktuální číslo

Nejnovější