pondělí, 17. květen 2004

Vášnivý Sergej

Napsal(a) 

Vášnivý Sergej Vášnivý Sergej

Večer 25. února patřila Dvořákova síň Rudolfina publiku, které si přišlo vyslechnout soubor Virtuosi di Praga a jejich hosty, houslistu Sergeje Krylova a pianistku Stefanii Mormone . Ti zahájili program efektní de Fallovou skladbou Suite populaire Espagnole - namísto původně avizované Čajkovského Melancholicke serenády op. 10 - a pokračovali Prokofjevovou Sonátou pro housle a klavír č. 2 D dur op. 94a .

Sehrané duo, jež má za sebou už skoro dvanáct let spolupráce, představilo obě skladby s jistotou, v naprostém soustředění a v kvalitní souhře. Houslista Krylov postupně odkrýval své virtuózní umění s takovou vervou, až se posluchači v prvních řadách mohli obávat o jeho smyčec, pianistka mu byla většinou rovnocenným partnerem - občas mohla s barvou nástroje naložit vynalézavěji -, v tomto směru ale zůstávala po celý večer decentní dámou. Publikum si tato dvojice svým zvukovým i vizuálním projevem - soudě podle nadšených ovací - bez problémů získala, a tak byl posléze podobně vřele přijat i Mendelssohnův Koncert pro housle, klavír a smyčcový orchestr d moll . Virtuosi di Praga pod vedením koncertního mistra Oldřicha Vlčka byli v tomto raném skladatelově opusu sólistům oporou.

Dina Šnejdarová

Hudbě se věnuje přibližně od svých pěti let. Postupně prošla školením klavír-varhany-cembalo-dirigování-liturgická praxe-základy zpěvu a muzikologie (FF UK), souběžně s tím se řadu let věnovala klasickému baletu pod vedením nezapomenutelné Dagmar Špryslové a krátce též scénickému tanci (Vysokoškolský umělecký soubor, dnes Taneční centrum Praha). Její „hudební mámou“ se stala pedagožka Alena Kuklová, rodačka z Poličky, díky níž neztratila radost z hudby a přibližně v devíti letech objevila tvorbu 20. století, zejména Bohuslava Martinů a Bély Bartóka. Za průnik do hudebně-analytického myšlení vděčí varhanici Miroslavě Svobodové, za překonání obav z improvizace Jitce Chaloupkové (Konzervatoř České Budějovice). V muzikologii se soustředila na hudbu starších období. Pracovala jako zástupkyně šéfredaktora Harmonie, spolupracovnice ČRo Vltava, editorka koncertních programů FOK, knihovnice Hudebního oddělení NK ČR. V současné době se věnuje vzdělávání svých dvou dcer a hudební publicistice (Harmonie, Czech Music Quaterly, FOK, Česká filharmonie, Pražské jaro), provozuje též autorský Dinin nevyvážený blog (dinasnejdar.blogspot.cz). Jejím nej- autorem je již od dětství Johann Sebastian Bach.

Komentáře

csenfrdeitptes

Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam, poskytování funkcí sociálních médií a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte.