pátek, 28. říjen 2005

Řím: Letní italské večery

Napsal(a) 

Verdi: Don Carlos (Macerata), foto Pavel Horník Verdi: Don Carlos (Macerata)foto: Pavel Horník
Dusné večery letošního italského léta bylo možné prožívat nejen u sklenky dobrého vína, ale také v několika přírodních amfiteatrech sledováním operních představení. Nejznámější operní produkce jsou ve Veroně. Rozsahem menší je Pucciniho festival v Tore Del Lago nedaleko Pisy. Já jsem navštívil letní stagionu v Římě. Již před druhou světovou válkou byla vybudována v rozsáhlém komplexu Caracallových lázní letní divadelní scéna. Od konce války se pak zde hraje každé léto. Letos Římská opera, která je pořadatelem, připravila Prokofjevův balet Romeo a Julie , opery Aida a Madame Butterfly . Viděl jsem posledně jmenovanou, ale byl jsem bohužel trochu zklamán. Hlediště je daleko menší nežli to, které jsem viděl na starších fotografiích, má okolo dvou tisíc míst. Dnes je celý objekt včetně jeviště posunut dopředu a ruiny starobylých lázní tvoří jakousi zadní kulisu. Inscenování Pucciniho opery je problematické. Samozřejmě u Aidy je situace jiná, protože kulisa starověké zříceniny je přijatelnější. Přes jeviště byl postaven japonský klenutý můstek, za kterým byl natažen poloprůhledný tyl, na který byla občas promítána projekce. Velký komplex lázní nebyl osvětlen a tím bylo jedinečné prostředí hracího místa potlačeno. Představení dirigoval Donato Renzetti . Hlavních rolí se zhostili na dobré úrovni Maria Pia Ionata a známý tenor Roberto Aronica .

Severovýchodně od Říma asi tři hodiny cesty autem leží malebné město Macerata se svou legendární Arenou Sferisterio. Tato bývalá otevřená jízdárna postavená v první polovině devatenáctého století hostí po několika desítek let operní festival Prvním operní představením zde byla Aida v roce 1921. Letos byly uvedeny Tosca, Andrea Chenier a Don Carlo.

Komentáře

Harmonie vychází za podpory

Ministerstvo kultury ČRNadace Český hudební fondNadace Leoše JanáčkaNadace Bohuslava Martinů

 

Naši partneři

Muzikus - magazín nejen pro muzikantyAlterecho - platforma pro současnou hudební kulturu

Chcete inzerovat? Máte dotaz?

+420 266 311 700

Novinky emailem

Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam, poskytování funkcí sociálních médií a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte.