sobota, 20. září 2003

Poslední devátá

Napsal(a) 

Poslední devátá Poslední devátá
Jedna jediná věta z Hábova třívětého rozměrného Violového koncertu byla možná v závěrečném programu Pražského jara nezbytností, ale i tak především a hlavně dramaturgickou kuriozitou. Čtvrthodinová "ukázka" skladatelovy netematické hudby před přestávkou a před Beethovenovou Devátou , nemohla přes snahu sólisty Pavla Peřiny příliš zaujmout. Symfonie pak vyzněla pod taktovkou Libora Peška v příjemně nepřekvapivém výkladu Beethovena jako velikána. Dirigent by asi rád přišel i s osobními důrazy, ale ne vše mu Pražští symfonikové v této skladbě udělali přesně tak, jak by si přál. V orchestru nebyl navíc cítit nutný přetlak, rezerva, z níž se může rodit něco jedinečného, takže větší oporou byl nakonec v Ódě na radost Pražský filharmonický sbor . Sólisté - Lada Birjukov , Dubravka Mušovič , Božidar Nikolov a Gustáv Beláček - splnili úkol v různé intenzitě. Na otázku, zda je dobře, či škoda, že od příštího roku už tato výjimečná kompozice při posledním koncertě festivalu zaznívat nebude, není jednoznačná odpověď, pocity jsou smíšené. Pokud se ale položí otázka jinak, totiž zda je dobře, že festival zakončí právě ta a ta skladba (v příštím roce Novosvětská ), pak asi odpovídat v každém konkrétním případě lze.

Petr Veber

Novinář, hudební a operní kritik, autor textů o hudbě a hudebnících, absolvent hudební vědy na Karlově univerzitě. Přes dvacet let byl zpravodajem ČTK zaměřeným na hudbu, kulturu a církve, od roku 2007 byl pak deset let v Českém rozhlase vedoucím hudební redakce stanice Vltava. Je jedním z průvodců vysíláním stanice D dur. Spolupracovníkem Harmonie se stal hned v počátcích existence časopisu. Přispíval a přispívá také do Lidových a Hospodářských novin a do Týdeníku Rozhlas. Je autorem knihy Václav Snítil a jeho půlstoletí české hudby. Klasickou hudbu považuje za nenahraditelnou součást lidského života. Nejenže za ní rád cestuje, ale také ji ještě stále rád poslouchá.

Komentáře

Harmonie vychází za podpory

Ministerstvo kultury ČRNadace Český hudební fondNadace Leoše JanáčkaNadace Bohuslava Martinů

 

Naši partneři

Muzikus - magazín nejen pro muzikantyAlterecho - platforma pro současnou hudební kulturu

Chcete inzerovat? Máte dotaz?

+420 266 311 700

Novinky emailem

Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam, poskytování funkcí sociálních médií a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte.