čtvrtek, 16. květen 2013

Ivo Kahánek na Martinských slavnostech

Napsal(a) 

Ivo Kahánek si pro své vystoupení na pražských Martinských slavnostech klavíru (23. 10. 2012) zvolil posluchačsky velmi vděčný program. V jeho první půli zazněla Suite espagnole (č. 1) Isaaca Albénize. Jednotlivé části této osmidílné suity nesou názvy španělských měst a regionů a skladatel je pojal jako hudební obrázky s výrazným španělským koloritem. Ivo Kahánek je provedl živě a spontánně, hrál je krásným, neobyčejně zpěvným tónem a všechny „španělské“ zvukové efekty, jimiž Albéniz v tomto díle přímo hýří, mu vyšly tak přesvědčivě, jako by hru na klavír studoval někde v Madridu nebo v Seville. Debussyho Dětský koutek, který následoval po přestávce, představoval pro posluchače sice spíše oddechovou část programu, ale Ivo Kahánek překvapivě vnesl do posledních tří skladeb tohoto cyklu řadu zajímavých dramatizujících momentů. Po Debussym se posluchači opět vrátili do Španělska – tentokrát s Habanerou francouzského skladatele Emmanuela Chabriera. Skladbu rozepsanou na třech notových osnovách hrál Ivo Kahánek nejen velmi plasticky, ale dokázal zároveň obdivuhodně vystihnout její uvolněnou „kavárenskou“ atmosféru. Po Habaneře následovaly další dvě Chabrierovy skladby: ImpromptuScherzo-Valčík z cyklu Pièces Pittoresques. První skladba zaujala vtipnou klavírní sazbou, zatímco ve Scherzo-Valčíku fascinoval Ivo Kahánek posluchače svou skvělou prstovou technikou. Recitál uzavřel klavírista Debussyho Ostrovem radosti. Jestliže jsem už v Debussyho Dětském koutku měl pocit, že Ivo Kahánek vnímá impresionismus dramatičtěji, než bývá zvykem, pak v Ostrovu radosti jako by se tento jeho přístup ještě prohloubil. Barvy tu zářily tak intenzivně a v tak efektních kontrastech, že jsem měl před očima spíše Henriho Matisse než Moneta nebo Renoira. A rozhodně to nebylo nezajímavé. Do španělsko-francouzského ladění večera dokonale zapadl i přídavek – půvabná a brilantně provedená sonáta Domenica Scarlattiho.

Věroslav Němec

Hudební editor a redaktor, klavírista (bývalý), pedagog (bývalý), muzikolog, hudební publicista. V letech 1975–2000 pracoval v hudebním nakladatelství Supraphon (1989–91 šéfredaktor, 1998–99 ředitel, 1999–2000 místopředseda představenstva). Od roku 2000 je šéfredaktorem hudebního nakladatelství Amos Editio, které v roce 2012 získalo pod jeho vedením prestižní Cenu České hudební rady. Jako pianista vystupoval v klavírním duu se svou manželkou Jitkou. S časopisem Harmonie spolupracuje od roku 1999. Ve svých textech, jichž vyšlo v Harmonii přes 500, se věnuje především klavírní interpretaci.

Komentáře

Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam, poskytování funkcí sociálních médií a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte.