pondělí, 17. leden 2005

Česká cena za Českou hudbu

Napsal(a) 

Česká cena za Českou hudbu Česká cena za Českou hudbu

Zdeněk Mácal letos sklízí jedno vyznamenání za druhým. Po ocenění Nadací Leoše Janáčka a státní Medaili za zásluhy obdržel 4. 11. z rukou zástupců České hudební rady (Marek Kopelent, Lenka Dohnalová) za celoživotní provozování české hudby výroční cenu, která je "cenou celé hudební obce". Opodstatněnost tohoto čestného ocenění zdůraznila dramaturgie koncertu České filharmonie , když v první polovině slyšelo vyprodané Rudolfinum Smetanovy tři švédské symfonické básně (Richard III. , Valdštýnův tábor , Hakon Jarl ), což není vůbec běžné, a v druhé Dvořákovu Šestou symfonii . Smetana Mácalově naturelu vysloveně svědčí, protože uplatnil dramatickou vyhrocenost, citovou zjitřenost skutečně v bohatém spektru. Dvořák zase přinesl patřičnou dávku energetického vkladu a lyrické melodičnosti.

Luboš Stehlík

Mým rodným městem jsou Pardubice, kde jsem se učil hrát na housle a violu. Housle a zpěv jsem studoval na Konzervatoři pro mládež s vadami zraku v Praze. V témže městě absolutorium oboru hudební věda na FF UK. Do pracovního procesu vstoupiv ještě před vysokou školou ročním pobytem v Pěveckém sboru AUS. Po skončení muzikologie, kde moji diplomovou práci vedl Petr Eben, nastoupil jsem v roce 1984 do knižní redakce nakladatelství Editio Supraphon. Od roku 1989 jsem působil několik let v Pěveckém sboru Českého rozhlasu. Po jeho vymazání z českého hudebního života  jsem se stal v roce 1994 členem týmu, později šéfredaktorem časopisu Harmonie, který se brzy stal nejlepším tištěným hudebním médiem České republiky. Jsem partnerem manželky nejlepší ze všech, otcem tří dětí a dědečkem (zatím) sedmi vnoučat.

Komentáře

Czech English French German Italian Portuguese Spanish

Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam, poskytování funkcí sociálních médií a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte.