pondělí, 17. leden 2005

Česká cena za Českou hudbu

Napsal(a) 

Česká cena za Českou hudbu Česká cena za Českou hudbu

Zdeněk Mácal letos sklízí jedno vyznamenání za druhým. Po ocenění Nadací Leoše Janáčka a státní Medaili za zásluhy obdržel 4. 11. z rukou zástupců České hudební rady (Marek Kopelent, Lenka Dohnalová) za celoživotní provozování české hudby výroční cenu, která je "cenou celé hudební obce". Opodstatněnost tohoto čestného ocenění zdůraznila dramaturgie koncertu České filharmonie , když v první polovině slyšelo vyprodané Rudolfinum Smetanovy tři švédské symfonické básně (Richard III. , Valdštýnův tábor , Hakon Jarl ), což není vůbec běžné, a v druhé Dvořákovu Šestou symfonii . Smetana Mácalově naturelu vysloveně svědčí, protože uplatnil dramatickou vyhrocenost, citovou zjitřenost skutečně v bohatém spektru. Dvořák zase přinesl patřičnou dávku energetického vkladu a lyrické melodičnosti.

Luboš Stehlík

Narodil se 20. dubna 1957 v Pardubicích. Housle a zpěv studoval na Konzervatoři pro mládež s vadami zraku v Praze. V témže městě absolvoval obor Hudební věda na FF UK. Do pracovního procesu vstoupil ještě před vysokou školou ročním pobytem v Pěveckém sboru AUS. Po skončení hudební vědy, kde jeho diplomovou práci vedl Petr Eben, nastoupil coby redakční benjamínek v roce 1984 v nakladatelství Editio Supraphon – oddělení knih o hudbě,  kde redigoval ledacos, od Encyklopedie jazzu a moderní populární hudby až po Cimrmana v říši hudby. Po roce 1989 působil několik let v Pěveckém sboru Českého rozhlasu. Po jeho  vymazání z českého hudebního života se stal v roce 1994  nejdříve redaktorem a poté šéfredaktorem časopisu Harmonie, který se brzy stal nejlepším tištěným hudebním médiem České republiky. Je partnerem nejlepší manželky ze všech, otcem tří dětí a dědečkem raději nespecifikovaného počtu vnoučat.

Komentáře

Czech English French German Italian Portuguese Spanish

Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam, poskytování funkcí sociálních médií a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte.