čtvrtek, 17. květen 2018

Za dětmi v Kutné Hoře

Napsal(a) 

 , foto ZUŠ Kutná Hora foto: ZUŠ Kutná Hora

Na loňský první ročník ZUŠ Open v Kutné Hoře moc rádi vzpomínáme. Naše škola připravila dvě vystoupení, na Palackého náměstí se představili žáci hudebního, tanečního i literárně – dramatického oboru, celkem 223 dětí. Od všech byla cítit opravdová hrdost, že se mohou předvést a všem ukázat výsledky společné práce. I při tak velkém počtu účinkujících vše plynulo a žáci si navzájem pomáhali při přípravě pódia a vzájemně se povzbuzovali. Toto jsou krásné chvíle, kdy opravdu vidím, že nejde jen o to kdo hraje nejlépe. Zde se opravdu „táhlo za jeden provaz“ a děti opravdu žily uměním.

Odpoledne nejen s Jiřím Bártou

V letošním roce naše škola připravuje tři akce. Na Palackého náměstí se představí v dopoledním programu malí kytaristé pod vedením pana učitele Bohumíra Řepy, od tří odpoledne bude na nádvoří Spolkového domu probíhat komponovaný program, ve kterém zazní skladby starých mistrů, lidové písně, melodie z muzikálů a filmů, jazzové skladby – každý si najde svůj oblíbený žánr. Během programu bude otevřena i venkovní výtvarná dílnička. Výtvarný obor připravil na nádvoří a ve vnitřních prostorách Spolkového domu výstavu svých prací. Jsem velice ráda, že se ambasadorem naší školy stal violoncellista Jiří Bárta. Ten pro všechny připravil krátkou zdravici. Zahájení a část programu by také měla shlédnout paní hejtmanka Středočeského kraje Jaroslava Pokorná Jermanová.

 , foto ZUŠ Kutná Hora foto: ZUŠ Kutná Hora

Mistrovství světa v lovení kaprů i koncerty celých rodin

Naše škola se snaží být otevřená veřejnosti v průběhu celého roku. Pořádáme dny otevřených dveří, s výsledky práce všech oborů se veřejnost může seznámit během roku na koncertech a při různých dalších příležitostech. Žáci účinkují na Majálesu, každým rokem zpívají hymnu při zahájení Mistrovství světa v lovení kaprů, pravidelně se účastní Noci kostelů, Muzejní noci, pořádáme koncerty pro seniory v domovech důchodců, v předvánočním čase několik benefičních koncertů – výtěžek vždy po domluvě s žáky směřujeme potřebným nebo na obnovu památek v Kutné Hoře (Koncert pro zvon – výtěžek věnován kostelu sv. Jakuba), naši žáci chodí pravidelně vystupovat do Vlašského dvora na slavnostní předávání maturitních vysvědčení. Pěvecký sbor Muscina reprezentoval Středočeský kraj v Lidicích – děti zpívají Lidickým dětem . Žáci kytarového oddělení potěšili svým koncertem klienty Domova Alzheimer v Roztokách u Prahy. Naše orchestry také vystupují na akcích, které pořádá zámek Kačina. Na pozvání spřátelené školy a velvyslanectví se naše škola prezentovala i v Norsku.

 , foto ZUŠ Kutná Hora foto: ZUŠ Kutná Hora

Snažíme se vytvořit i hezké prostředí pro všechny rodiče, prarodiče a kamarády, kteří doprovázejí naše žáky do výuky. Chodby naší školy zdobí práce žáků výtvarného oboru, je zde mnoho diplomů a pohárů ze soutěží, mnoho fotek z vystoupení a ostatních akcí. Všichni si zde mohou prohlédnout, že u nás nejde jen o dril a cvičení. Žáci jezdí na soustředění, kde se opravdu poznávají i z jiných úhlů, zažívají společné zážitky a troufám si tvrdit, že je toto formuje i do budoucna. Právě zde se totiž setkáváme s tím, že ty starší pomáhají s nácvikem těžkého partu těm mladším, podporují je v jejich růstu nejen uměleckém, ale hlavně lidském. Hudba a umění děti opravdu spojuje. Ale nejen děti. Pořádáme také koncerty rodičů s dětmi, kdy potom koncertuje celá rodina. Nezapomínáme ani na ty nejmenší. Již třetím rokem pořádáme projekt Pohádky dětem. Žáci LDO připravují pro žáky MŠ v Kutné Hoře pohádky. Každoročně tato bezplatná představení shlédne kolem 400 dětí z MŠ. Pro starší děti pořádáme výchovné koncerty. Žáci pěveckého oddělení každý rok připraví jeden velký projekt – v minulém roce například hudební pohádku Ledové království či minioperku Šípková Růženka. Do těchto projektů se zapojují i ostatní obory – například výtvarný obor připravuje kulisy - a děti se tak opět učí společné komunikaci. 

Pro děti je samozřejmě lákavý kontakt s profesionálními umělci, od kterých se mohou leccos naučit. Na loňském podzimním Galakoncertu ZUŠ vystoupil například violoncellista Jiří Bárta, který nad tímto koncertem převzal záštitu a stal se i ambasadorem našeho letošního programu ZUŠ OPEN. I ostatní světoví umělci, kteří vždy v červnu účinkují na Mezinárodním hudebním festivalu Kutná Hora, mají zázemí v naší škole. Zkoušejí zde a žáci mají tak neopakovatelnou možnost na vlastní oči a uši vidět při zkoušení takové hudebníky jako třeba Romana Patočku, Konstantina Lifschitze nebo Lukáše Vondráčka.

Komentáře

Harmonie vychází za podpory

Ministerstvo kultury ČRNadace Český hudební fondNadace Leoše JanáčkaNadace Bohuslava Martinů

 

Naši partneři

Muzikus - magazín nejen pro muzikantyAlterecho - platforma pro současnou hudební kulturu

Chcete inzerovat? Máte dotaz?

+420 266 311 701

Novinky emailem

csenfrdeitptes

Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam, poskytování funkcí sociálních médií a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte.