čtvrtek, 17. květen 2018

Za dětmi v Kutné Hoře

Napsal(a) 

 , foto ZUŠ Kutná Hora foto: ZUŠ Kutná Hora

Na loňský první ročník ZUŠ Open v Kutné Hoře moc rádi vzpomínáme. Naše škola připravila dvě vystoupení, na Palackého náměstí se představili žáci hudebního, tanečního i literárně – dramatického oboru, celkem 223 dětí. Od všech byla cítit opravdová hrdost, že se mohou předvést a všem ukázat výsledky společné práce. I při tak velkém počtu účinkujících vše plynulo a žáci si navzájem pomáhali při přípravě pódia a vzájemně se povzbuzovali. Toto jsou krásné chvíle, kdy opravdu vidím, že nejde jen o to kdo hraje nejlépe. Zde se opravdu „táhlo za jeden provaz“ a děti opravdu žily uměním.

Odpoledne nejen s Jiřím Bártou

V letošním roce naše škola připravuje tři akce. Na Palackého náměstí se představí v dopoledním programu malí kytaristé pod vedením pana učitele Bohumíra Řepy, od tří odpoledne bude na nádvoří Spolkového domu probíhat komponovaný program, ve kterém zazní skladby starých mistrů, lidové písně, melodie z muzikálů a filmů, jazzové skladby – každý si najde svůj oblíbený žánr. Během programu bude otevřena i venkovní výtvarná dílnička. Výtvarný obor připravil na nádvoří a ve vnitřních prostorách Spolkového domu výstavu svých prací. Jsem velice ráda, že se ambasadorem naší školy stal violoncellista Jiří Bárta. Ten pro všechny připravil krátkou zdravici. Zahájení a část programu by také měla shlédnout paní hejtmanka Středočeského kraje Jaroslava Pokorná Jermanová.

 , foto ZUŠ Kutná Hora foto: ZUŠ Kutná Hora

Mistrovství světa v lovení kaprů i koncerty celých rodin

Naše škola se snaží být otevřená veřejnosti v průběhu celého roku. Pořádáme dny otevřených dveří, s výsledky práce všech oborů se veřejnost může seznámit během roku na koncertech a při různých dalších příležitostech. Žáci účinkují na Majálesu, každým rokem zpívají hymnu při zahájení Mistrovství světa v lovení kaprů, pravidelně se účastní Noci kostelů, Muzejní noci, pořádáme koncerty pro seniory v domovech důchodců, v předvánočním čase několik benefičních koncertů – výtěžek vždy po domluvě s žáky směřujeme potřebným nebo na obnovu památek v Kutné Hoře (Koncert pro zvon – výtěžek věnován kostelu sv. Jakuba), naši žáci chodí pravidelně vystupovat do Vlašského dvora na slavnostní předávání maturitních vysvědčení. Pěvecký sbor Muscina reprezentoval Středočeský kraj v Lidicích – děti zpívají Lidickým dětem . Žáci kytarového oddělení potěšili svým koncertem klienty Domova Alzheimer v Roztokách u Prahy. Naše orchestry také vystupují na akcích, které pořádá zámek Kačina. Na pozvání spřátelené školy a velvyslanectví se naše škola prezentovala i v Norsku.

 , foto ZUŠ Kutná Hora foto: ZUŠ Kutná Hora

Snažíme se vytvořit i hezké prostředí pro všechny rodiče, prarodiče a kamarády, kteří doprovázejí naše žáky do výuky. Chodby naší školy zdobí práce žáků výtvarného oboru, je zde mnoho diplomů a pohárů ze soutěží, mnoho fotek z vystoupení a ostatních akcí. Všichni si zde mohou prohlédnout, že u nás nejde jen o dril a cvičení. Žáci jezdí na soustředění, kde se opravdu poznávají i z jiných úhlů, zažívají společné zážitky a troufám si tvrdit, že je toto formuje i do budoucna. Právě zde se totiž setkáváme s tím, že ty starší pomáhají s nácvikem těžkého partu těm mladším, podporují je v jejich růstu nejen uměleckém, ale hlavně lidském. Hudba a umění děti opravdu spojuje. Ale nejen děti. Pořádáme také koncerty rodičů s dětmi, kdy potom koncertuje celá rodina. Nezapomínáme ani na ty nejmenší. Již třetím rokem pořádáme projekt Pohádky dětem. Žáci LDO připravují pro žáky MŠ v Kutné Hoře pohádky. Každoročně tato bezplatná představení shlédne kolem 400 dětí z MŠ. Pro starší děti pořádáme výchovné koncerty. Žáci pěveckého oddělení každý rok připraví jeden velký projekt – v minulém roce například hudební pohádku Ledové království či minioperku Šípková Růženka. Do těchto projektů se zapojují i ostatní obory – například výtvarný obor připravuje kulisy - a děti se tak opět učí společné komunikaci. 

Pro děti je samozřejmě lákavý kontakt s profesionálními umělci, od kterých se mohou leccos naučit. Na loňském podzimním Galakoncertu ZUŠ vystoupil například violoncellista Jiří Bárta, který nad tímto koncertem převzal záštitu a stal se i ambasadorem našeho letošního programu ZUŠ OPEN. I ostatní světoví umělci, kteří vždy v červnu účinkují na Mezinárodním hudebním festivalu Kutná Hora, mají zázemí v naší škole. Zkoušejí zde a žáci mají tak neopakovatelnou možnost na vlastní oči a uši vidět při zkoušení takové hudebníky jako třeba Romana Patočku, Konstantina Lifschitze nebo Lukáše Vondráčka.

Komentáře

Czech English French German Italian Portuguese Spanish

Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam, poskytování funkcí sociálních médií a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte.