neděle, 17. květen 2015

Touhy a vzpomínky: centrum svobodných umění v Bratislavě

Napsal(a) 

Ján Albrecht Ján Albrecht
Mimořádný koncert Slovenské filharmonie ve čtvrtek 14. května 2015 byl vskutku mimořádný. Programem, atmosférou, publikem a celkovým smyslem. Všichni přítomní totiž společně podle svých možností podpořili rekonstrukci legendárního bratislavského Domu Albrechtovcov. Místa, které zná každý hudbymilovný obyvatel slovenského hlavního města jako legendární centrum svobodného myšlení, muzicírování, společenského setkávání, a které je spjaté s životem a dílem Alexandra a Jana Albrechta. Dodnes má úžasnou atmosféru, která je daná jeho polohou a geniem loci, který z něho dýchá. Jedná se o původně kanonický dům, který se nachází v nejstarší části města, mezi bývalým klášterem klarisek a Kapitulskou ulicí. Vznikal postupně, během staletí, a tak jsou v jeho dispozici identifikovatelné fáze všech důležitých stylových období. Po roce 1945 v něm žil skladatel, dirigent a pedagog Alexander Albrecht (1885-1958) a jeho syn muzikolog, hudebník, pedagog, myslitel a všestranně talentovaný člověk Ján Albrecht (1919-1996), kterého osobně poznala i řada českých hudebníků a muzikologů, kupříkladu i jako zakladatele světoznámého souboru Musica aeterna. Dům se stal za jejich života legendárním. Byl místem setkávání spřízněných duší, místem na kterém se provozovala a poznávala hudba, diskutovala se důležitá témata z oblasti hudební historie, interpretace, estetiky. Místem inspirace, tříbení ducha a hledání skutečných hodnot v lidském životě a umění.

Po smrti Jána Albrechta zůstal dům prázdný a začal chátrat, až do stavu dnešní neobyvatelnosti. V roce 2010 vzniklo občanské sdružení Albrecht Fórum, které si dalo za cíl tento dům obnovit, udělat z něj opět významné kulturní centrum Bratislavy a vytvořit v jeho prostorách Albrechtovské umělecké a společenskovědní centrum či jinými slovy komunitní centrum svobodných umění. Byl připraven revitalizační projekt, který se v současné době za pomoci řady dobrovolníků realizuje. Po jeho dokončení by se z albrechtovského domu mělo stát místo pro prezentaci živého umění, centrum humanitních studií a platforma pro setkávání a vedení kulturního dialogu v míře co nejrozmanitější.

Dom Albrechtovcov Dom Albrechtovcov

K této myšlence se přihlásila i Slovenská filharmonie, která bez nároků na honorář, společně se stejně smýšlejícím dirigentem Jamesem Juddem, sopranistkou Simonou Houda Šaturovou a klavíristou a ředitelem orchestru Mariánem Lapšanským, připravila nezvyklý, ale velice hezký program. Symbolicky byl složen z děl Josepha Haydna (Scena di Berenice), W. A. Mozarta (Koncert pro klavír a orchestr d moll KV 466, Arie KonstanceÚnosu ze serailu), J. L. Belly (předehra k opeře Kováč Wieland), Alexandera Albrechta (symfonická báseň Túžby a spojenky) a Ernö Dohnányiho (Symfonické minuty). Posluchači tak byli odměněni za svůj příspěvek k obnově domu v podobě zakoupení benefiční vstupenky. Krásná spolupráce, která má svůj hluboký smysl.

Další informace k projektu: www.albrechtforum.eu.

Komentáře

Czech English French German Italian Portuguese Spanish

Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam, poskytování funkcí sociálních médií a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte.