čtvrtek, 26. leden 2012

Máme málo skladatelů

Napsal(a) 

Nedávno jsem byl na koncertě, kde hrál mladý český soubor Korngold Quartet, ještě nedávno nesoucí název Quartetto di Gioia. Mimoděk mě napadlo, že se pomalu blíží doba, kdy budou mladá kvarteta či tria stát před problémem, kým se zaštítit. Mohou se sice jmenovat například po primáriovi nebo mít obecnější hudební či náladotvorný název. Nicméně pro diváka doma a venku je lepší známé jméno, nejlépe skladatele. A těch volných, navíc autorů kvalitních, živých kompozic, rychle ubývá. Pravda, jsou tu momentálně dva volní, ale bylo by k minulosti neuctivé, pyšné a téměř morbidní, kdyby si nějaké kvarteto přivlastnilo jméno Smetany nebo Dvořáka. I když někteří o tom možná sní...

Ovšem je zde ještě jméno českého génia Járy Cimrmana. Když mohli 2. února 2001 Pavel Vondruška a houslista Josef Suk představit publiku ve světové premiéře Mistrovu zrekonstruovanou skladbu Koncert č. 1 D dur pro housle a orchestr se závěrečnou „Ódou na Velvary“, proč by nemohl být objeven dosud neznámý smyčcový kvartet skvělým českým souborem Cimrman Quartet, dříve...?

Luboš Stehlík

Mým rodným městem jsou Pardubice, kde jsem se učil hrát na housle a violu. Housle a zpěv jsem studoval na Konzervatoři pro mládež s vadami zraku v Praze. V témže městě absolutorium oboru hudební věda na FF UK. Do pracovního procesu vstoupiv ještě před vysokou školou ročním pobytem v Pěveckém sboru AUS. Po skončení muzikologie, kde moji diplomovou práci vedl Petr Eben, nastoupil jsem v roce 1984 do knižní redakce nakladatelství Editio Supraphon. Od roku 1989 jsem působil několik let v Pěveckém sboru Českého rozhlasu. Po jeho vymazání z českého hudebního života  jsem se stal v roce 1994 členem týmu, později šéfredaktorem časopisu Harmonie, který se brzy stal nejlepším tištěným hudebním médiem České republiky. Jsem partnerem manželky nejlepší ze všech, otcem tří dětí a dědečkem (zatím) sedmi vnoučat.

Komentáře

Harmonie vychází za podpory

Ministerstvo kultury ČRNadace Český hudební fondNadace Leoše JanáčkaNadace Bohuslava Martinů

 

Naši partneři

Muzikus - magazín nejen pro muzikantyAlterecho - platforma pro současnou hudební kulturu

Chcete inzerovat? Máte dotaz?

+420 266 311 701

Novinky emailem

csenfrdeitptes

Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam, poskytování funkcí sociálních médií a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte.