čtvrtek, 26. leden 2012

Máme málo skladatelů

Napsal(a) 

Nedávno jsem byl na koncertě, kde hrál mladý český soubor Korngold Quartet, ještě nedávno nesoucí název Quartetto di Gioia. Mimoděk mě napadlo, že se pomalu blíží doba, kdy budou mladá kvarteta či tria stát před problémem, kým se zaštítit. Mohou se sice jmenovat například po primáriovi nebo mít obecnější hudební či náladotvorný název. Nicméně pro diváka doma a venku je lepší známé jméno, nejlépe skladatele. A těch volných, navíc autorů kvalitních, živých kompozic, rychle ubývá. Pravda, jsou tu momentálně dva volní, ale bylo by k minulosti neuctivé, pyšné a téměř morbidní, kdyby si nějaké kvarteto přivlastnilo jméno Smetany nebo Dvořáka. I když někteří o tom možná sní...

Ovšem je zde ještě jméno českého génia Járy Cimrmana. Když mohli 2. února 2001 Pavel Vondruška a houslista Josef Suk představit publiku ve světové premiéře Mistrovu zrekonstruovanou skladbu Koncert č. 1 D dur pro housle a orchestr se závěrečnou „Ódou na Velvary“, proč by nemohl být objeven dosud neznámý smyčcový kvartet skvělým českým souborem Cimrman Quartet, dříve...?

Luboš Stehlík

Narodil se 20. dubna 1957 v Pardubicích. Housle a zpěv studoval na Konzervatoři pro mládež s vadami zraku v Praze. V témže městě absolvoval obor Hudební věda na FF UK. Do pracovního procesu vstoupil ještě před vysokou školou ročním pobytem v Pěveckém sboru AUS. Po skončení hudební vědy, kde jeho diplomovou práci vedl Petr Eben, nastoupil coby redakční benjamínek v roce 1984 v nakladatelství Editio Supraphon – oddělení knih o hudbě,  kde redigoval ledacos, od Encyklopedie jazzu a moderní populární hudby až po Cimrmana v říši hudby. Po roce 1989 působil několik let v Pěveckém sboru Českého rozhlasu. Po jeho  vymazání z českého hudebního života se stal v roce 1994  nejdříve redaktorem a poté šéfredaktorem časopisu Harmonie, který se brzy stal nejlepším tištěným hudebním médiem České republiky. Je partnerem nejlepší manželky ze všech, otcem tří dětí a dědečkem raději nespecifikovaného počtu vnoučat.

Komentáře

Czech English French German Italian Portuguese Spanish

Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam, poskytování funkcí sociálních médií a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte.