úterý, 21. duben 2015

Bohemian Heritage Fund bude patronem Národního divadla, chce do Prahy přivézt světové sólisty

Napsal(a) 

Jan Burian a Pavel Smutný Jan Burian a Pavel Smutný

13. dubna 2015 byla podepsána partnerská smlouva mezi Národním divadlem a Bohemian Heritage Fund, který se stává Patronem opery naší první scény. Ředitelka Opery Národního divadla a Státní opery Silvia Hroncová k tomu uvedla: „Pokračování partnerství s Bohemian Heritage Fund nám umožňuje zprostředkovávat více hodnotných zážitků našim divákům. Zejména investice do spolupráce se zahraničními tvůrčími týmy a sólisty by byla bez podpory fondu mnohem méně dostupná. Moje radost ze spolupráce je o to větší, že Bohemian Heritage Fund sdružuje mnoho milovníků opery a tedy i naše pravidelné diváky,“  Důvody prodloužení spolupráce vysvětluje Pavel Smutný: „Bohemian Heritage Fund se po zralé úvaze a diskusi rozhodl první scénu podpořit nejenom finančně, ale také propagačně s tím, že se bude i nadále účastnit diskuse o nové podobě první scény. Naším cílem je, aby Národní divadlo přinášelo nejenom štěstí, radost a poučení divákům, ale zároveň sehrálo svou důležitou roli při propagaci světové české kultury.“ „Spolupráce s Bohemian Heritage Fund je pro mne příjemným potvrzením, že kofinancování kulturních institucí ze soukromých zdrojů může být další významnou součástí kooperativního financování, jak o něm přemýšlíme při přípravě zákona o neziskových organizacích v kultuře. Děkujeme BHF za morální i finanční podporu," doplnil ředitel Národního divadla Jan Burian. Podepsání smlouvy se uskutečnilo v rámci setkání mecenášů BHF na půdě Ministerstva kultury ČR v pražském Nostickém paláci. V minulosti BHF významně přispěl k realizaci k projektu 1914 a oživení opery Olimpiade Josefa Myslivečka.

Ministr Daniel Herman s mecenáši BHF Ministr Daniel Herman s mecenáši BHF

Pro sezonu 2015/2016 chystají scény Národního divadla Praha mimo jiné projekty: Bellini – Norma (režie: Tomo Sugao), Rossini – Popelka (režie: Enikő Eszenyi), Martinů – Julliete (režie: Irina Brook), Strauss: Elektra (režie: Keith Warner; v jednání je koprodukce se San Francisco Opera). Podobně jako podpořil BHF na počátku roku 2014 hostování tenoristy Josého Cury, zvažuje finanční injekci pro hostování jednoho či dvou pěvců světového významu. 

Pavel Smutný, prezident nadačního fondu, v průběhu slavnostního shromáždění vyjádřil také podporu výstavbě Svatovítských varhan. Nadační fond společně s Arcibiskupstvím pražským a dalšími subjekty vytvoří iniciativu, která umožní zapojení významných osobností a podnikatelů do tohoto projektu. Tato platforma podpoří celonárodní sbírku na dokončení katedrály a přispěje k tomu, aby se varhany rozezněly v roce 2018, tedy u příležitosti 100. výročí vzniku Československé republiky. Katedrála je odedávna spjata s českou státností, je jedním z nejvýznamnějších symbolů českého kulturního dědictví a pořízení nových varhan by konečně završilo dostavbu svatovítské katedrály a navázalo tak na zakladatelský počin Karla IV.

Komentáře

Czech English French German Italian Portuguese Spanish

Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam, poskytování funkcí sociálních médií a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte.