pátek, 15. červenec 2005

Pat Matheny - The Way Up

Napsal(a) 

Pat Matheny: The Way Up Pat Matheny: The Way Up
Pat Metheny - kytary, kytarový syntezátor, Lyle Mays - piano, klávesy, Steve Rodby - basa, Antonio Sanchez - bicí, Cuong Vu - trubka, zpěv, Gregoire Maret - harmonika, Richard Bona - perkuse, zpěv, David Samuels - perkuse. Vydáno 2005. TT: 68:10. 1 CD Nonesuch 7559-798 76-2 (Warner Classics).

Tvořivost a energie vkládaná do projektů kytaristy Pata Methenyho se při pohledu na frekvenci jeho koncertních turné a nových nahrávek zdá až bezbřehá. "Omluvou" mu v případě nejnovějšího alba stylově nezařaditelné formace Pat Metheny Group (PMG) budiž fakt, že se autorsky na čtyřdílné suitě vydané u labelu Nonesuch podílel i Lyle Mays .

Z jejich společného pera vyšla poměrně propracovaná kompoziční struktura se střídavě citovanými až coltraneovskými motivy, a naopak methenyovsky vkusně nasládlými tématy. Porušení zaběhané písňové formy nebo i jazzového schématu téma-sólo-téma je jednoznačným přínosem, ostatně hudba PMG tímto stereotypem nikdy zvlášť netrpěla.

I přes drobné personální obměny je výsledkem starý dobrý sound s cinkavými činely bubeníka Antonia Sancheze , klávesovými plochami Lyla Mayse i Methenyho tradičním jazzovým rejstříkem i kytarovým syntezátorem. Tento základ, tvrzený basou Steva Rodbyho , obohacuje ještě precizní trubka Cuonga Vu (jenž v kapele nepochybně nachází protipól ke svým jinak poměrně avantgardním počinům), thielemansovská harmonika Gregoire Mareta , perkuse famózního Richarda Bony a neméně zručného Dava Samuelse .

Střídání hudebních nálad vévodí celému konceptu disku. Nalezneme na něm jak minimalistické motivy, nad kterými se vznáší sférická trubka Cuonga Vu , komplikované polyrytmy a lichá metra, klasizující i popová témata, be-bopové linky precizně v unisonu vyfrázované v hlasech kytary a trubky v tempech na hranici hratelnosti.

Deska si tak přirozeně udrží pozornost po celých téměř sedmdesát minut, na počátku představená témata se prolínají zbytkem kompozice a v pestré instrumentaci provokují k reminiscenci. V úvodu zmíněná bezlimitní kreativita Pata Methenyho je pro kompletaci takto propracovaného díla zcela nezbytná, a také ona posunuje kytaristovu muzikantskou osobnost vysoko nad dnešní standard

Celkový dojem z nahrávky je vynikající: čitelnost jednotlivých nástrojů jako pod sonickou lupou, ambientnost zvuku též vkusná a obecně - k dobru věci - umírněnější než v minulých letech. Rovněž naladění a sejmutí bicích Antonia Sancheze je jazzovější a velmi přirozené, stejně jako hra tohoto fenoménu.

Vydavatel: Nonesuch/Warner Classics

Stopáž: 68:10

EAN: 7559798762

Nahráli: Pat Metheny - kytary, kytarový syntezátor, Lyle Mays - piano, klávesy, Steve Rodby - basa, Antonio Sanchez - bicí, Cuong Vu - trubka, zpěv, Gregoire Maret - harmonika, Richard Bona - perkuse, zpěv, David Samuels - perkuse

Body: 4 z 6

Komentáře

Czech English French German Italian Portuguese Spanish

Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam, poskytování funkcí sociálních médií a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte.