pátek, 15. červenec 2005

Motion Trio: Pictures from The Street

Napsal(a) 

Motion Trio: Pictures from The Street Motion Trio: Pictures from The Street
Marcin Galazin - akordeon, Janusz Wojtarowicz - akordeon, Pawel Baranek - akordeon. Vydáno 2005. TT: 43:29. 1 CD Asphalt Tango/PJ Music CD-ART 0504.

Akordeonové Motion Trio od svého založení v roce 1996 rezignuje na jakékoliv další nástroje, pohrdá elektronikou, natož samply. Motionské koncerty se blíží bojovým dramatům nemálo podobným finské Apokalyptice. "I když hrajeme jazz nebo soudobou hudbu, máme v sobě vášeň heavymetalistů", upozorňuje Pawel Baranek (1978).

Je považován za jednoho z nejlepších evropských akordeonistů své generace. Stejně jako Marcin Galazin (1975) zvítězil v nejrůznějších soutěžích a vystudoval Krakowskou hudební akademii. Ten třetí - zakladatel tria a nejpilnější skladatel Janusz Wojtarowicz (1971) - sice také, ovšem na rozdíl od nich si zamiloval ulici. S akordeonem vyhrával v jedenácti zemích světa a o svých zkušenostech by mohl napsat knihu. To on vnáší do Motion Tria pocit divokosti, nespoutanosti a rozmanitosti. "Vždycky jsme měli v úmyslu vyjmout akordeon z obecného přesvědčení, že patří pouze na svatby, do hospod, k polkám a tangům," říká Wojtarowicz. "Chceme světu dokázat, o jak všestranný nástroj se jedná, že se na něj dá hrát rock, jazz, klasika i avantgarda, aniž by u toho posluchači usínali".

A Poláci jim věří. Chválí je Tomasz Stanko, Krzysztof Penderecki i Michal Urbaniak. Několikrát je vyhlásili za kapelu roku a ministerstvo kultury dokonce neváhalo vytáhnout z měšce 18 000 EUR a objednat každému z nich na míru vyrobený nástroj Pigini Sirius Milenium. Na vysvětlenou: rolls-royce mezi akordeony.

S Motion Triem zažijete na tomto čtvrtém albu koncert pro šest nesledovatelných rukou. Uslyšíte v podstatě početný orchestr měnící nálady i země. U skladby Train To Heaven uháníte tím nejrychlejším vlakem, s Cafe Paris dostanete chuť se skutečně vydat do Paříže a při Balkan Dance ? No zkuste hádat.

Jemné doteky na klávesnici, zběsilé úprky, zvukový arsenál k neuvěření, neskutečná souhra, kdy jeden basuje, druhý tvoří náladové kudrlinky a třetí vrství melodii na melodii. Fantastický je například nástup do skladby It's OK s postupným unisonem a jemným tahavým dolaďováním. A zahrát na akordeon jako skotský dudák? Žádný problém - Scotsman navíc přináší netuctovou hymnickou poctu keltskému mystériu.

Motion Trio lze jen těžce zařadit. Směs unikátního hráčského mistrovství, nadhledu, smyslu pro humor, rocku, jazzu, minimalismu, world music, folku i klasiky je pouze a pouze hudbou Motion Tria. Originální, současnou a s jasným vzkazem: přehodnoťte svůj názor na akordeon.

Vydavatel: Asphalt Tango/PJ Music

Stopáž: 43:29

Nahráli: Motion Trio: Marcin Galazin - akordeon, Janusz Wojtarowicz - akordeon, Pawel Baranek - akordeon

Body: 6 z 6 - tip Harmonie

Komentáře

Czech English French German Italian Portuguese Spanish

Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam, poskytování funkcí sociálních médií a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte.