pátek, 10. červen 2016

Martin Kratochvíl & Jazz Q: Filmová historie legendární skupiny

Napsal(a) 

Natáčení filmových dokumentů o jaz­zových kapelách je v Česku stále poměrně ojedinělý žánr. Jazz Q Martina Kratochvíla – historicky nejznámější česká jazzrocková kapela – si o filmové zpracování přímo říkala. Jejich desky a koncerty především v 70. letech byly hudební výpovědí a součástí životního stylu generace, uvězněné v izolaci normalizační šedi. Nejrůznější západní kompilace dodnes Jazz Q oprašují a zhodnocují jako specifický příspěvek k východoevropské odrůdě jazzrocku. Režisér a autor scénáře Petr Kaňka si toho byl vědom, ale v hodinové „filmové historii legendární kapely“ nenaplnil očekávání náročnějšího publika a konečně ani některé přísliby z doprovodného bookletu.

Problémem podobných dokumentů o dříve slavných hudebnících je občas přehnaný sentiment, jehož prostřednictvím protagonisté nebo autoři dokumentu nahlížejí děje minulé či současné. K tomuto sentimentu zde nepochybně svádí nedávné 50. výročí existence kapely (které Kratochvíl oslavil i albem Znovu, 2013). Leaderem kapely jsme tak na několika místech ujišťováni, že roste zájem o jazzrock, že na ni opět chodí i mladší posluchači (podle záběrů v klubech to už tak zřejmé není) a že má znovu chuť nahrávat. V několika částech (záběry ze studia, z tiskovky při představování alba Znovu, křest) se tak zdá, že jde spíše o dokument o „úspěšném“ návratu na scénu. Abychom snad ani na chvíli neváhali, potvrzuje hlavní Kratochvílovy kvality (hudební a podnikatelské) na kameru i Václav Klaus.

Pohledy do současného zákulisí běhu kapely (nahrávání, četné přípitky, turné) bohužel nejsou pro dokument tohoto druhu tak podstatné či zajímavé, aby zde musely zabírat tolik prostoru. Toho se pak příliš nedostává na hudební stránku věci a zásadní žánrové zlomy (vůbec není zmíněna raná free jazzová fáze kapely, nejsou zmiňována starší alba a jejich geneze, není oslovena zpěvačka Joan Duggan, kterou sám Kratochvíl označuje za zásadní ve vývoji kapely), na dobovou reflexi ze strany publika či kritiků či vůbec vystižení onoho životního stylu a žánrových očekávání, které si za normalizace posluchači s Jazz Q spojovali.

Pokud je tedy reflektována minulost kapely, děje se tak spíše prostřednictvím útržků z rozhovorů s jejími členy či občas tragikomických historek, vyprávěných Kratochvílem doma nebo při křtech alb. Prakticky zde chybí perspektiva hudební kritiky (ať současné či dobové) nebo publika. Práce s archivními materiály se mi zdá povrchová, byť právě v tomto bodě by bylo možno (při soustavnějším a hlubším úsilí) film pod­statně zlepšit. Kaňka sice stručně tematizuje spis, který na Kratochvíla vedla STB, další zajímavé zdroje však opomíjí (např. archivy lokálních pořadatelů a úřadů, PKS, MK, Popmuseum apod.). Částečně se autoři ospravedlňují údajnou absencí kvalitních obrazových materiálů v archivu ČT, které nahrazují některými amatérskými dobovými 16 mm záběry, i toto omezení je však do jisté míry uspokojivě řešitelné, jak ukázal například televizní seriál Bigbít (Jazz Q v dílech č. 20 a 21).

DVD o historii Jazz Q je možná splněným snem zarytých, generačně spřízněných fanoušků kapely (i když nepodceňujme!), po jeho zhlédnutí však bohužel přetrvává pocit, že určitě mohlo být lépe. Druhý pokus by si Jazz Q zajisté za­sloužili, ale tentokrát vážněji a snad i s jiným režisé­rem.

Klipy, archivní snímky, filmový dokument. Scénář a režie: Petr Kaňka. Natočeno: 2014-2015. Vydáno: 2016. 1 DVD Studio Budíkov SB 029. 57:38

Petr Vidomus

V Harmonii zakotvil na podzim 2004, kdy si jej na základě reportáže z francouzského jazzového festivalu vybrala jako svou náhradu Petra Konrádová (Petro, díky!). Stal se editorem jazzové rubriky časopisu, což znamená, že pro vás vybírá ta nejzásadnější témata, která hýbou světem tohoto žánru, dohlíží na kvalitu článků a v neposlední řadě sám píše. Do jeho textů se může promítat láska k sociologii, Francii a jazzrocku 70. let. Mimo to má rád dobré víno, cestování a fotografii. Můžete jej znát také coby hlas stanice ČRo Jazz.

Komentáře

Czech English French German Italian Portuguese Spanish

Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam, poskytování funkcí sociálních médií a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte.