pondělí, 19. leden 2009

Černá orchidej

Napsal(a) 

Černá orchidej Černá orchidej

Ester Kočičková, Luboš Nohavica. Text: Č. Nahráno: 2007. Vydáno: 2007. TT: 48:51. DDD. 1 CD Rumpsum 004 (www.rumpsum.cz).

Český autorský šanson je stále jako svého druhu podivný underground. Jedním dechem dodávám, že mu tato nezávislost a volnost pohybu dělá určitě dobře. Zároveň česká scéna generuje řadu zajímavých osobností, příznačně většinou ženského rodu. Jednou z těch nejzajímavějších je dle mého názoru Ester Kočičková . Na albu Černá orchidej není onou feministickou femme fatale, kterou z ní dělá televize. Je především lyrická, pokorná vůči jazyku slova a hudby. Umí být však i drsná a jízlivá. Její slovní poetika umocněná hudbou Luboše Nohavici je podmanivá, je malířkou básnivých obrazů. „Mohly jich být stovky nebo tisíce / bez hlesů když míjeli se s měsícem / jako zlatý déšť se nocí řítili / kdo je spatřil rozplakal se ve chvíli / S nebe padají Židé / Co ještě přijde“ (Další významná noc v ghettu ). Takováto deska vydá za deset jiných, klasických, citově mrtvých, povrchních, zbytečných.

Je to deska, která stojí za poslech a je tou nejlepší pozvánkou na živý koncert.

Body: 6 z 6 - tip Harmonie

Luboš Stehlík

Mým rodným městem jsou Pardubice, kde jsem se učil hrát na housle a violu. Housle a zpěv jsem studoval na Konzervatoři pro mládež s vadami zraku v Praze. V témže městě absolutorium oboru hudební věda na FF UK. Do pracovního procesu vstoupiv ještě před vysokou školou ročním pobytem v Pěveckém sboru AUS. Po skončení muzikologie, kde moji diplomovou práci vedl Petr Eben, nastoupil jsem v roce 1984 do knižní redakce nakladatelství Editio Supraphon. Od roku 1989 jsem působil několik let v Pěveckém sboru Českého rozhlasu. Po jeho vymazání z českého hudebního života  jsem se stal v roce 1994 členem týmu, později šéfredaktorem časopisu Harmonie, který se brzy stal nejlepším tištěným hudebním médiem České republiky. Jsem partnerem manželky nejlepší ze všech, otcem tří dětí a dědečkem (zatím) sedmi vnoučat.

Komentáře

Harmonie vychází za podpory

Ministerstvo kultury ČRNadace Český hudební fondNadace Leoše JanáčkaNadace Bohuslava Martinů

 

Naši partneři

Muzikus - magazín nejen pro muzikantyAlterecho - platforma pro současnou hudební kulturu

Chcete inzerovat? Máte dotaz?

+420 266 311 700

Novinky emailem

csenfrdeitptes

Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam, poskytování funkcí sociálních médií a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte.