Zuzana Selčanová

Zuzana Selčanová

Volán či nevolán, Bůh bude přítomen… Slavnostní koncert k 25. výročí Melodramfestu

Mezinárodní festival koncertního melodramu Melodramfest oslavil své 25. výročí slavnostním koncertem 9. října 2022 v Galerii HAMU, v Lichtenštejnském paláci. Jde o první koncert podzimní festivalové řady, který Společnost Zdeňka Fibicha uspořádala ve spolupráci s Katedrou hudební teorie HAMU. V rámci programu festivalu to byl však již koncert druhý.

Vivat Benda. Letošní ročník Klášterních hudebních slavností se nese v duchu odvahy

Od narození Jiřího Antonína Bendy uplynulo 300 let. Bendovo výročí slaví také Klášterní hudební slavnosti, které jsou již 16 let pevnou součástí kulturního života Olomouckého kraje (s přesahem do dalších krajů). Letošní ročník nese podtitul „Odvaha“, která se odráží v dramaturgicky „odvážných“ hudebních počinech festivalu a celkově rezonuje se současnými potřebami naší společnosti.

Druhý ročník Mezinárodní kompoziční soutěže Zdeňka Fibicha zná své vítěze

Druhý ročník Mezinárodní kompoziční soutěže Zdeňka Fibicha, anonymní a věkově neohraničené soutěže v oboru kompozice koncertního melodramu, přinesl mnohá překvapení. Přihlásilo se do něj téměř dvakrát více skladatelů než do prvého ročníku v roce 2019, celková úroveň byla vyšší a závěrečné odtajnění autorů soutěžních skladeb odhalilo jak zástupce renomovaných českých skladatelů, tak i zahraničních účastníků.

24. Melodramfest zahájil koncert současné české a německé tvorby

Koncert s podtitulem Soudobý koncertní melodram v Čechách a v Německu, který se konal v gesci Společnosti Zdeňka Fibicha a Západočeského hudebního centra za podpory Nadace Karla Pexidra a Česko-německého fondu budoucnosti, otevřel 17. října 2021 v krásných prostorách Muzea Antonína Dvořáka 24. ročník Melodramfestu.

Jiří Bezděk oslavil šedesátku koncertem v Praze a novým CD

Přední český soudobý skladatel a učitel budoucí skladatelské generace Jiří Bezděk (nar. 1961) oslavil letos významné životní jubileum. Výčet tvůrčích úspěchů Jiřího Bezděka je velmi dlouhý. Jeho skladby se prosazují u nás i v zahraničí, kde jsou vydávány německým vydavatelstvím Edition Brendel. Profil autora doplňuje jeho bohatá publikační a hudebně teoretická činnost. Na pražské HAMU vede katedru hudební teorie, zabývá se především soudobou hudbou a koncertním melodramem. V posledně jmenovaném žánru v současnosti pracuje také jako organizátor koncertů a ředitel mezinárodní skladatelské soutěže v rámci festivalu Melodramfest.

Dva festivaly protnulo celoživotní přátelství Mahlera a Foerstera

Dne 8. prosince 2019 se v Koncertním sále Pražské konzervatoře konal závěrečný koncert, který byl průsečíkem dvou festivalů: 7. ročníku Kultury v srdci Prahy a 22. ročníku MELODRAMFESTU – druhý jmenovaný touto slavnostní událostí, na kterou přijali pozvání velvyslanci z 21 zemí světa, završil sezonu. 

Ti nejlepší: Koncert vítězů soutěže Zdeňka Fibicha v interpretaci melodramů

20. ročník Mezinárodního festivalu koncertního melodramu pokračuje ve dnech 27. - 29. 10. 2017 (pod záštitou České komise pro UNESCO) jubilejní, již 10. Mezinárodní soutěží Zdeňka Fibicha v interpretaci melodramů, letos jejím českým kolem. Vyvrcholením soutěže byl koncert vítězů se slavnostním předáváním cen. Soutěž je tradičně realizována ve spolupráci s AMU Praha, Pražskou konzervatoří a Národním muzeem – Českým muzeem hudby.

Mladý melodram

1. prosinec 2016
Mladý melodram

Předposlední koncert 19. ročníku Mezinárodního festivalu koncertního melodramu Praha (20. 11. 2016) patřil nejmladším interpretům. Na něm prezentovali plody své dlouholeté práce organizátoři mezinárodního festivalu a Mezinárodní soutěže Zdeňka Fibicha v interpretaci melodramů, která je s ním bezprostředně spjata. Hlavní myšlenkou soutěže je šířit melodram jak mezi širokou veřejností, tak mezi interprety. Vítězná interpretační dvojice z prvních ročníků této soutěže Tereza Karlíková a Peter Vočka navázala na tuto myšlenku a před šesti lety založila v Šumperku Celostátní soutěž v recitaci melodramů pro žáky literárně dramatického oboru základních uměleckých škol.

O 19. ročníku Mezinárodního festivalu koncertního melodramu Praha a trojnásobném slavení

Devatenáctý ročník Mezinárodního festivalu koncertního melodramu Praha se nese v duchu hned tří výročí. První koncert festivalu s podtitulem Shakespeare v překladech (16. 10.) byl věnován 400. výročí úmrtí dramatika. 80. narozeniny skladatele Zdeňka Zahradníka pořadatelé festivalu oslaví uvedením melodramu Máj za přítomnosti samotného jubilanta (6. 11.). Pátý festivalový večer s podtitulem Melodram a politika je zasvěcen 700. výročí narození Karla IV. (13. 11.).

Mezinárodní soutěž Zdeňka Fibicha v interpretaci melodramů. Inspirace pro nás všechny

18. ročník Mezinárodního festivalu koncertního melodramu pokračoval ve dnech  30. 10. – 1. 11. 2015 (pod záštitou České komise pro UNESCO a ministra kultury Daniela Hermana) 9. ročníkem Mezinárodní soutěže Zdeňka Fibicha v interpretaci melodramů. Soutěž je dlouhodobě realizována ve spolupráci s AMU Praha, Pražskou konzervatoří a Národním muzeem – Českým muzeem hudby.

csenfrdeitptes

Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam, poskytování funkcí sociálních médií a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte.