Lukáš Vytlačil

Lukáš Vytlačil

Únorový TIP Harmonie: Modlitba za vlast a touha po domově v nové edici Polní mše a Svatební košile Bohuslava Martinů

V roce 2019 se projekt souborného vydání děl Bohuslava Martinů (1890–1959) rozrostl o další svazek, jež obsahuje dvě pozoruhodná vokálně instrumentální díla ze 30. let 20. století, tedy z druhé poloviny období skladatelova působení v Paříži. Prvním z nich je Polní mše, H 279, která vznikla v roce 1939. Martinů ji zkomponoval na samém počátku druhé světové války jako výraz svého vlastenectví a použil zde netradiční komorní instrumentaci. Sám skladatel v článku Pozdrav domovu pro časopis Československý boj o této skladbě napsal: „Abych se Vám přiznal, není to vlastně mše, je to jakási modlitba za vlast a touha po domově, kterou tlumočím v tonech za nás všechny…“. Text vytvořil spisovatel Jiří Mucha, jenž stejně jako Martinů patřil k československé exilové komunitě v Paříži. Dílo bylo dokončeno někdy začátkem prosince 1939, kdy Martinů dokončil jeho finální revizi.

Dlouhý potlesk v Rudolfinu pro Zuzanu Růžičkovou

Odchodem prof. Zuzany Růžičkové (14. 1. 1927 – 27. 9. 2017) nás opustila výrazná osobnost, která po řadu desetiletí formovala českou hudební scénu a byla též důležitou vyslankyní naší hudební kultury ve světě. O jejím životě, práci i odkazu se rozepsali mnozí povolaní. V pondělí 16. října 2017 se pak k textům a jiným událostem připojila vzpomínka, jež dozajista patří mezi nejpřiléhavější ze všech. Během pouhých několika týdnů se podařilo uskutečnit koncert ve Dvořákově síni Rudolfina, na němž vystoupila trojice někdejších studentů paní profesorky, kteří zde reprezentovali její přímé následovníky. Zásluhu na organizaci měl především Nadační fond Viktora Kalabise za velké podpory České filharmonie, Českého spolku pro komorní hudbu, Festivalu Pražské jaro, Hudební akademie múzických umění a Nadačního fondu Bohemian Heritage Fund.

Monika Štreitová: Mám štěstí na lidi, kteří mne mají rádi a stále mne posouvají dopředu

Flétnistka a profesorka Monika Duarte Štreitová patří již dlouhou dobu mezi naše nejvýznamnější hráče na příčnou flétnu. S jejím jménem se však v České republice nyní nesetkáváme příliš často, což je zapříčiněno především dvěma vlivy. Tím prvním je její dlouhodobá specializace na soudobou hudební tvorbu, kterou u nás vyhledává především užší okruh zasvěcených a mezi širší publikum si nerazí cestu právě snadno. Druhou okolností potom je, že Monika žije již od roku 2006 v Portugalsku. Několik let před jejím odjezdem jsem měl to štěstí být studentem její flétnové třídy na konzervatoři a příprava tohoto rozhovoru pro mne byla radostným oživením našeho přátelského kontaktu.

Franco Fagioli v Obecním domě - zastávka na cestě k pěveckému mistrovství

V pátek 11. prosince 2015 se ve Smetanově síni pražského Obecního domu uskutečnilo vůbec první vystoupení argentinského kontratenoristy Franca Fagioliho u nás. Koncert měl v určitém smyslu blízko některým barokním produkcím, neboť jej na objednávku Unicredit Bank uspořádala agentura Nachtigall Artists. Sešlo se zde tedy specifické publikum, které běžně na koncertech souborů staré hudby nebývá, což mnozí jistě mohou podrobit kritice. Avšak nesmíme zapomínat, že podobné akce byly v samotném baroku naprosto běžné. Jedním z nejznámějších příkladů je angažmá slavného kastráta Farinelliho u dvora španělského krále, kde pěvec zpíval

Dobroslav Orel zpět v Ronově nad Doubravou

Letos uplyne 145 let od narození Dobroslava Orla, významné osobnosti naší hudební vědy, jehož odkaz zůstal do dnešních dnů téměř v zapomnění. Orel se narodil 15. prosince 1870 v Ronově nad Doubravou v rodině učitele Františka Orla. V Hradci Králové studoval teologii a roku 1894 byl vysvěcen na kněze. Po otci zřejmě získal náklonnost k učitelskému povolání a začal vyučovat na hradeckém reálném gymnáziu a rovněž se stal představeným biskupského semináře. Již v té době se však zajímal o církevní hudbu, které též byla věnována jeho první

csenfrdeitptes

Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam, poskytování funkcí sociálních médií a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte.