Viola Králová

Viola Králová

Na koho se vzpomíná, neumírá

5. květen 2016
Na koho se vzpomíná, neumírá

Klavírista a skladatel Vlastimil Lejsek (21. 7. 1927 – 12. 3. 2010) byl mužem mnoha zájmů. Mimo sólová vystoupení hrál také v duu se svou manželkou Věrou. Roku 1978 založil Mezinárodní Schubertovu soutěž pro klavírní dua.  Miloval Jesenicko a věnoval mu  nejen řadu  skladeb, ale také zde zanechal nesmazatelnou stopu. Svůj život zasvětil vychovávání  mladé hudební generace (učil i na JAMU), přičemž nezapomínal také

Večer laskavého slova

12. říjen 2015
Večer laskavého slova

V jesenické Kapli se dne 14. 9. 2015 uzavřel čtyřdílný hudební cyklus věnovaný uměleckému duu V. a V. Lejskových. Zatímco Vlastimil Lejsek jej sledoval už z nějaké nebeské koncertní síně, jistě potěšen, že jeho dílo je stále živé, pro jeho manželku Věru byl tento večer pod názvem Hovory u klavíru poctou k jejím 85. narozeninám, které v letošních podzimních dnech prožívala. A že je co slavit - život naplněný láskou,

"Náš zemitý pan profesor!"

6. květen 2015
 Náš zemitý pan profesor!

Takto na Vlastimila Lejska vzpomínají ti, kteří ho zažili nejen za katedrou, ale především mimo ni. Výstižné hodnocení pro muže, který byl stejně jako jeho hudba jadrný a zemitý. Ke své tvorbě přistupoval z pohledu gurmána a skvělého kuchaře. Nakonec o tom vědí své jeho žáci, které nezřídka odměnil svými výrobky. Zda všechny, anebo jenom ty, s jejichž výkonem b yl spokojen, těžko říci. Soudě podle toho, že své žáky bral jako své děti a jejich děti pak považoval za vnuky, neodešel nikdo s prázdnou.

Miloš Štědroň: Nekolik pohledů do minulosti

Priessnitzovy léčebné lázně ve spolupráci s Melodia Art Management Richarda Pohla připravily na první listopadové pondělí opravdovou hudební lahůdku. Zrcadlovým sálem se 3.11. 2014 nesly tóny děl našich hudebních velikánů, ale také soudobé dílo z pera známého muzikologa a pedagoga Miloše Štědroně.

I kdyby mi oči pro pláč zbyly…

11. prosinec 2014
I kdyby mi oči pro pláč zbyly…

Těmito slovy vyprovodil Antonín Kubálek Vlastu - Vlastimila Lejska do uměleckého nebe, aniž tušil, že svého českého kamaráda bude za necelý rok následovat. V nekrologu se kanadský pianista českého původu vyznal nejen ze svého přátelství k pedagogovi, pianistovi a skladateli Vlastimilu Lejskovi, ale také z neutuchající lásky k rodné zemi, v níž později skonal.

csenfrdeitptes

Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam, poskytování funkcí sociálních médií a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte.