Ivana Píšová

Ivana Píšová

Arcangelo Corelli, první barokní houslový virtuos

Hudební svět si připomněl 310. výročí úmrtí jednoho z nejuznávanějších skladatelů italského vrcholného baroka 17. století.

Houslový inovátor Jan Václav Antonín Stamic

V roce 2022 si svět připomíná 305. výročí narození jednoho z největších a nejuznávanějších českých houslistů a skladatelů Mannheimské školy první poloviny 18. století.

Antonio Salieri ve stínu Mozartova umění

V dnešní době je Antonio Salieri proslulý jako Mozartův soupeř a možná i vrah. Hra a film Amadeus oživily starou legendu. Jen málo lidí také zná Salieriho díla, která se začala v posledních letech znovu uvádět na operních podiích. Salieri byl jedním z nejvýznamnějších operních skladatelů své doby; úspěch několika z jeho více než čtyřiceti oper byl velkolepý. Ve Vídni, kde byli mezi jeho žáky Beethoven, Schubert a Liszt, byl nejvlivnější osobností hudebního světa a byl oslavován v celé Evropě – od Neapole po Kodaň a od Lisabonu po Moskvu.

Gluck - jeho reformy a boje

7. červenec 2014
Gluck - jeho reformy a boje

Christoph Willibald Gluck se narodil 2. července 1714 v Erasbachu v Horní Falci v Německu, u českých hranic. Nejstarší známý příslušník Gluckova rodu byl skladatelův pradědeček, který žil v Rokycanech. Christopher Wilibald Gluck byl prvním dítětem Alexandra Johannese Glucka, muže vojensky rázného a strohého, jenž byl myslivcem slavného válečníka a velkého milovníka umění prince Eugena Savojského. Roku 1712 se stal lesním v kurfiřtských službách v Erasbachu. Tam se i oženil, a protože byl obratný, šetrný i vynalézavý v obstarávání...

Geniální inovátor Carl Philipp Emanuel Bach

V roce 2014 si celý svět připomíná 300. výročí narození jednoho z největších a nejuznávanějších německých skladatelů první poloviny 18.století, jenž překlenul mezeru mezi barokním stylem svého otce Johanna Sebastiana Bacha a klasicistním stylem Josepha Haydna. Carl Philipp Emanuel Bach se narodil v německém Výmaru 8. března 1714 jako druhý nejstarší syn Johanna Sebastiana Bacha a jeho první manželky Marie Barbary. Byl pokřtěn 10.3.1714 a jeho kmotrem byl významný německý skladatel Georg Philipp Telemann.

Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam, poskytování funkcí sociálních médií a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte.