Jan Ciglbauer

Jan Ciglbauer

Paměť a tradice v evropské hudební kultuře pozdního středověku a raného novověku 3

Nejrychlejší asociace, které dnešnímu člověku vytanou na mysli při slovech hudba, univerzita a středověk, jsou poetické vedlejší produkty nespoutané kreativity tehdejších mladých lidí, které svedla touha po vzdělání a také lepším živobytí na několik let do ekosystému středověké univerzity. Rozverné a často i kousavě ironické básně nám nabízí k nahlédnutí několik knižních edic z minulých let.

Únorový Tip Harmonie: Tiburtina Ensemble a její Hildegard von Bingen

O hudbě Hildegard von Bingen rozhodně nelze říci, že by byla interprety staré hudby přehlížena, ba naopak. Důvodů je hned několik. Tvorba zakladatelky a první abatyše ženského benediktinského kláštera v Rupertsbergu je na svou dobu výborně doložena v hudebních i historických pramenech. To je spolu s jedinečností její osobnosti a díla v kontextu 12. století základem pro úctu, které se tato výjimečná žena těší i dnes. I proto je její hudba hojně nahrávána a provozována.

Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam, poskytování funkcí sociálních médií a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte.