středa, 30. září 2020

Zpěv v divadle zakážeme, doma si snad lidé zpívat nepřestanou, říká Jan Burian

Napsal(a) 

Jan Burian, foto Tomáš Vodňanský Jan Burianfoto: Tomáš Vodňanský

Na základě dnešního mimořádného jednání vlády bude opět vyhlášen nouzový stav. Zároveň byla přijata sada preventivních opatření, která se bezprostředně dotýkají umělecké a hudební činnosti. Zrušeny budou od pondělí 5. října velké hudební koncerty a na čtrnáct dnů zakázány i opery a muzikály. Důvodem je dle ministra zdravotnictví Romana Prymuly riziko infekce: „Při zpívání dochází k masivnímu šíření viru.“ Na usnesení vlády o přijetí krizového opatření zareagovalo Národní divadlo a Asociace profesionálních divadel:


Souhlasíme se snahou dočasně omezit zpívání v kolektivech. Zdá se však, že regulace je formulována podle divadelních žánrů. A zdaleka ne jasně. Budeme se samozřejmě řídit zdravým rozumem a zpěv v divadle prostě na 14 dní zakážeme. Doufám, že si doma lidé zpívat nepřestanou.“

Jan Burian
ředitel Národního divadla


Stanislav Moša, foto Jef Kratochvíl Stanislav Mošafoto: Jef Kratochvíl

Asociace profesionálních divadel rozumí snaze vlády omezit šíření epidemie v pěveckých kolektivech. Formulace omezení v usnesení vlády je však nejednoznačná a z praktického hlediska obtížně realizovatelná. Zakazuje například pěvecký koncert jedné zpěvačky nebo tří operních solistů a zárověň umožňuje účinkování pěveckého kolektivu v činoherní nebo taneční inscenaci, kde zpěv nepřevažuje. Chybí zřejmě těsnější spolupráce s Ministerstvem kultury, které, pokud je nám známo, navrhovalo z praktického hlediska podobné opatření v realizovatelnější podobě. Doufáme, že další kroky budou provedeny uvážlivěji a po konzultaci s praxí.

Stanislav Moša
předseda Asociace profesionálních divadel
ředitel Městského divadla Brno


Divadlo nabídne divákům výměnu vstupenek na čtyři orchestrální koncerty nebo na jakékoliv představení z repertoáru do konce divadelní sezony. „S politováním jsme nuceni také omezit maximální kapacitu diváků na 500 osob. Přerušena bude i činnost divadelních bufetů,“ informoval za ND tiskový mluvčí Tomáš Staněk. Koncerty v provedení Orchestru Opery Národního divadla a Orchestru Státní opery proběhnou 13. října ve Stavovském divadle, 14. a 18. října ve Státní opeře, 16. října v historické budově Národního divadla. Program bude upřesněn na webových stránkách divadla. „Hlediště divadel zůstávají bezpečná. K dispozici je desinfekce. V budovách divadel je možno zakoupit roušku. Zaměstnancům je denně měřena tělesná teplota,“ dodává Staněk.

Komentáře

Czech English French German Italian Portuguese Spanish

Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam, poskytování funkcí sociálních médií a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte.