pátek, 5. říjen 2018

Zemřel prof. John Tyrrell, přední odborník na českou hudbu

Napsal(a) 

Prof. John Tyrrell, foto archiv JAMU Prof. John Tyrrellfoto: archiv JAMU

Britský muzikolog byl celosvětovou autoritou v oblasti Janáčkova díla. Publikoval mimo jiné i dosud nejpodrobnější dvojdílnou biografii tohoto skladatele, přehled operního díla i zásadní korespondenci Kamile Stösslové. Společně s Charlesem Mackerrasem rekonstruoval původní podobu Její Pastorkyně, která tak lépe odpovídá skladatelově představě. Podobně jako Mackerras se i Tyrrell zásadním způsobem zasloužil o rozšíření Janáčkova odkazu po celém světě.

John Tyrrell se s českou hudbou seznámil již při studiu muzikologie v Kapském Městě. Zde se také začal učit česky a svůj doktorát na oxfordské univerzitě věnoval české opeře. Od té doby vydal množství důležité literatury o české opeře i Janáčkově díle, včetně kritických edicí oper. Byl též v čele ediční rady prestižní hudební encyklopedie The New Grove Dictionary of Music and Musicians. Jako profesor působil na univerzitách v Nottinghamu a Cardiffu. Je zároveň držitelem čestných doktorátů Masarykovy univerzity a Janáčkovy akademie múzických umění. Loni byl oceněn Classic Prague Award jako „mezinárodní vyslanec české hudby“.

Komentáře

Czech English French German Italian Portuguese Spanish

Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam, poskytování funkcí sociálních médií a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte.