středa, 13. srpen 2014

Zemřel Frans Brüggen, mistr barokní flétny a osvícený dirigent

Napsal(a) 

30.10. 1934 - 13. 8. 2014

Holandský dirigent a flétnista Frans Brüggen dnes zemřel ve věku 79 let. Minulý rok byl nominován na Gramophone Award za kompletní nahrávku Beethovenových symfonií s Orchestra of the Eighteenth Century (recenze z Harmonie 6/2013 zde).

Brüggen byl považován za jednoho z největších odborníků na hudbu 18. století. Studoval hru na zobcovou flétnu u Keese Ottena a příčnou flétnu na Amsterdam Muzieklyceum. Navštěvoval také kurzy muzikologie na Amsterdamské univerzitě. V 21 letech byl jmenován profesorem na Královské konzervatoři v Haagu a později působil jako Erasmus Professor na Harvardské univerzitě a jako profesor na Univerzitě v Berkeley, čímž se stal jedním z nejmladších hudebních odborníků svého času. Luciano Berio o něm napsal, že je "hudebník, který není archeolog, ale velký umělec."

Jako flétnista se věnoval především hudbě 18. století, ale také svým skladatelským avantgardním současníkům. Často svá vystoupení provázel přednáškami a geniálně tak propojoval praktickou interpretační stránku s teoretickou. V roce 1981 založil Orchestra of the Eighteenth Century, který se skládal z 60 hudebníků z 22 různých zemí světa. Působil také jako umělecký ředitel Netherlands Radio Chamber Orchestra.

V srpnu 1991 debutoval na Salcburském festivalu a několik ročníků poté se sem s velkým ohlasem vracel s Mozarteum Orchestra. V říjnu 1992 se stal společně se Simonem Rattlem hlavním hostujícím dirigentem Orchestra of the Age of Enlightenment, se kterým potom nahrával Bachovo a Haydnovo dílo pro Philips Classics.

Komentáře

Czech English French German Italian Portuguese Spanish

Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam, poskytování funkcí sociálních médií a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte.