pátek, 11. březen 2022

Vítěz Nedbalovy violové soutěže MinGwan Kim zahraje na festivalu EuroArt Praha

Napsal(a) 

MinGwan Kim, foto Zdeněk Chrapek MinGwan Kimfoto: Zdeněk Chrapek

Jednu z nejnáročnějších skladeb, které kdy byly složeny pro smyčcový nástroj, Chaconne z Partity č. 2 d moll BWV 1004 Johanna Sebastiana Bacha, uvede v Sále Martinů v úterý 15. března vítěz Mezinárodní violové soutěže Oskara Nedbala, Korejec MinGwan Kim. Společně se Stamicovým kvartetem provede i Mozartův Smyčcový kvintet C dur č. 3 K 515. Program večera doplní Schulhoffův Smyčcový kvartet č. 1.

Představitel nejmladší generace violistů, MinGwan Kim z Jižní Koreje, vystudoval univerzitu v Berlíně a v současné době působí v Dortmundské filharmonii. V roce 2019 zvítězil v konkurenci 65 violistů na prvním ročníku Mezinárodní violové soutěže Oskara Nedbala. Do pražského Sálu Martinů se jako sólista vrací podruhé, jeho partnery budou na koncertě festivalu EuroArt Praha členové Stamicova kvarteta.

V úvodu koncertu zazní poslední věta z Partity č. 2 d moll, BWV 1004 Johanna Sebastiana Bacha, zvaná Chaconne. Čerpá ze stejnojmenné barokní taneční formy, v níž je základní téma opakováno v mnoha variacích. Doba vzniku je datovaná do období Bachova pobytu v německém Köthenu, a vyznačuje se velkou náročností, kterou klade na interpreta. V první polovině koncertu pak v podání Stamicova kvarteta zazní 1. smyčcový kvartet Erwina Schulhoffa, charakteristický rytmikou slovanských lidových tanců a inspirovaný dílem Leoše Janáčka. Ve druhé polovině koncertu bude uveden Mozartův Smyčcový kvintet C dur č. 3 K 515, jedno z vrcholných mozartovských komorních děl, nahlížených v době vzniku jako novátorské, především díky užití druhé violy.

Komentáře

csenfrdeitptes

Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam, poskytování funkcí sociálních médií a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte.