úterý, 24. březen 2015

Varhany litoměřické diecéze se probouzejí k životu

Napsal(a) 

Litoměřická diecéze je skutečně velmi dlouhý úsek severu Čech, v němž Radek Rejšek začal působit jako odborník na varhany - organolog. První myšlenka natočit CD vznikla v létě 2013, poté, co Radek Rejšek začal s popularizačním projektem Za varhanami litoměřické diecéze, který má široké veřejnosti ukázat nejen stavbu varhan, ale poukázat i na jejich historickou hodnotu a na některé nástroje, které vyžadují nutnou rekontrukci. V současnosti se všechny zraky restaurátorů, varhanářů a odborníků upínají ke kostelu Navštívení Panny Marie v Bozkově, kde jsou varhany od Josefa Predigera ve velmi ohroženém stavu a na kterých se intenzivně pracuje, aby opět mohly rozeznít kostel nejen pro věřící, ale i pro milovníky hudby, kteří by sem přicházeli na koncerty.  A tak po čase vzniklo první CD stejnojmenného seriálu Varhany litoměřické diecéze - Kostel Všech Svatých v Litoměřicích, které nahrál Aleš Nosek, varhaník z Rakovníka a absolvent Hochschule für Kirchenmusic v Regensburgu.

V roce 2015 se po sehnání finančních prostředků podařilo nahrát CD v kostele sv. Vavřince v obci Jezvé u České lípy. Varhany z roku 1796 dokončili Ambrož a František Tauchmannovi, přičemž zde uplatnili velmi impozantní pětiskříňové řešení, podobně jako v nedalekém Úštěku (v Úštěku se již dochovaly pouze skříně, nástroj uvnitř je z pozdější doby). Stav varhan kostela v Jezvé zatím není kritický, ale jejich restaurování bude v zájmu jejich zachování brzy naléhavým požadavkem.

Historických varhan v Čechách je skutečně mnoho a těch ohrožených ještě více. Projekt série CD Varhany litoměrické diecéze má být nejen dokumentováním zajímavých historických varhan, ale i znovuobjevováním nástrojů prostřednictvím dobových skladeb, které zcela neprávem mlčí v osamělých kostelech stojících buď v polích, nebo u prašné silnice. Zakoupením tohoto CD budou posluchači z většiny peněz podporovat opravu ohrožených nástrojů, které by se za několik let mohly stát akorát němými muzejními exponáty, pokud je do té doby nezničí červotoč, plíseň, vandalismus a jiné nebezpečné faktory.

Alba jsou k dispozici na stránkách www.studio-chorus.cz, www.cdmusic.cz, v distribuční síti Karmelitánského nakladatelství a obchodní sítě Paulínky.

Komentáře

Czech English French German Italian Portuguese Spanish

Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam, poskytování funkcí sociálních médií a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte.