neděle, 3. říjen 2021

V Praze poprvé vystoupí švýcarské Homburger/Guy Duo a soubor Terra Incognita

Napsal(a) 

Maya Homburger, Barry Guy, foto PMP Maya Homburger, Barry Guyfoto: PMP

V úterý 5. října představí Prague Music Performance v pražském kostele sv. Martina ve zdi hned dva soubory – české improvizační duo Terra Incognita a švýcarské Homburger/Guy Duo. Zazní Bach, Biber či Kurtág, ale i autorská díla Barryho Guye.

Maya Homburger působila v souboru English Baroque Soloists Johna Eliota Gardinera, ansámblu The English Concert Trevora Pinnocka a ostatních seskupeních staré hudby. V roce 2000 se představila jako jedna z předních osobností a sólistek Gardinerovy Bachovské poutě a na nahrávce Folio jako sólistka na housle spolu s Mnichovským komorním orchestrem.

Barry Guy je inovativní hráč na kontrabas a skladatel, jehož tvůrčí záběr – od jazzové improvizace, sólových recitálů až po komorní a orchestrální hudbu – je dán neobvykle bohatou hráčskou průpravou a zápalem pro experiment. Homburger s Guyem se poprvé setkali při příležitosti dlouhého koncertního turné souboru Academy of Ancient Music Christophera Hogwooda. Vznik jejich společného dua podnítila myšlenka předvádět sólové barokní skladby v kontextu volně improvizované hudby a také vytvářet nová díla na objednávku. Od té doby duo vystoupilo na mnoha festivalech jazzové, současné vážné a barokní hudby po celé Evropě.

Terra Incognita, foto PMP Terra Incognitafoto: PMP

Homburger s Guyem se poprvé setkali při příležitosti dlouhého koncertního turné souboru Academy of Ancient Music Christophera Hogwooda. Vznik jejich společného dua podnítila myšlenka předvádět sólové barokní skladby v kontextu volně improvizované hudby a také vytvářet nová díla na objednávku. Od té doby duo vystoupilo na mnoha festivalech jazzové, současné vážné a barokní hudby po celé Evropě. Po devíti letech strávených v Irsku, kde oživili scénu staré i současné hudby, se v roce 2006 Maya Homburger a Barry Guy přestěhovali do Švýcarska. Blízký vztah k Irsku si však zachovali. Mezi lety 2011 a 2017 organizovali svůj vlastní festival hudby a umění v Irsku Barrow River Arts Festival (BRAF) a pravidelně vystupovali na různých irských festivalech a koncertních sériích se souborem Camerata Kilkenny.

České duo Terra Incognita tvoří varhanice Jiřina Marešová a multiinstrumentalista Matouš Vlčinský. Setkali se na poli lidové písně a staré hudby a nejčastěji se pohybují v prostoru totální improvizace.

Komentáře

Czech English French German Italian Portuguese Spanish

Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam, poskytování funkcí sociálních médií a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte.