Třetí ročník skladatelské soutěže festivalu Konvergencie oznamuje jména laureátů

Skladatelská soutěž slovenského festivalu komorní hudby Konvergencie, jejímž hlavním cílem je iniciovat vznik a uvádění nových děl s generačním propojením skladatelů a interpretů, získala ve svém třetím ročníku titul mezinárodní soutěže.

Akce určená mladým tvůrcům do 35 let byla letos otevřena nejen slovenským, ale i českým tvůrcům. Tomu odpovídalo i složení mezinárodní poroty, v níž zasedl český skladatel Jaroslav Šťastný (alias Peter Graham). Dalšími členy poroty, kteří hodnotili skladby, byli skladatelé prof. Jevgenij Iršai (předseda poroty), Lukáš Borzík, Adrián Demoč a interpreti norský houslista Nils Økland, violoncellista Jozef Lupták, klavíristka Nora Skuta a klarinetista Branislav Dugovič. Porota z přihlášených skladeb vybrala čtyři, jejichž autory jsou Adam Štefunko, Marek Fóra, Šimon Lučenič a Juraj Gažmerčík.

Marek Fóra

Mezinárodní byla vedle účasti skladatelů a autorů a složení poroty i snaha organizátorů soutěže o uvedení nových skladeb nejen na Slovensku, ale i v rámci navázané zahraniční spolupráce. „Pro letošní ročník se nám podařilo navázat spolupráci, kdy díla letošních laureátů budou uvedena také ve spolupráci se soutěží Vladimira Mendelssohna na festivalu v italském Ascoli Piceno nebo zařazena do koncertní sezóny PKF – Prague Philharmonia. Tím se také skladatelská soutěž stává pro mladé lidi mnohem atraktivnější,“ uvedl umělecký ředitel Konvergencií Jozef Lupták.

Šimon Lučenič

Napište nám „messiaenovský kvartet“ – tak znělo jedno z kritérií, které museli mladí skladatelé splnit, aby se mohli přihlásit do letošního ročníku soutěže. Navzdory náročnému zadání (obsazení odkazovalo na slavné dílo Oliviera Messiaena Quatuor pour la fin du Temps neboli Kvartet pro konec času z roku 1941) obdrželi organizátoři celkem 13 kvartetních skladeb pro klarinet, housle, violoncello a klavír s možností využití elektroniky. Do soutěže se přihlásili začínající i etablovaní mladí skladatelé, studenti Akademie múzických umění v Praze, Janáčkovy akademie múzických umění v Brně, Akademie múzických umění v Bratislavě, Akademie umění v Banské Bystrici, Pedagogické fakulty Univerzity Hradec Králové, ale i Papežského institutu duchovní hudby v Římě a University of Chichester ve Velké Británii.

Juraj Gažmerčík

Premiéry skladeb budou uvedeny 23. září 2023 od 16:00 v Primaciálním paláci během Bratislavského večera komorní hudby, který bude součástí 24. ročníku Mezinárodního festivalu komorní hudby Konvergencie. „V současné době sestavujeme soubory, v nichž vystoupí umělci jako Branislav Dugovič, Albín Blaho, Juraj Tomka, Nora Skuta, Zuzana Biščáková a další. Program z děl laureátů doplní skladby Variations for 4 cellos Alonsa J. Burgosa a Quartetto d’Archi Rosity Piritore, vítězky soutěže Vladimira Mendelssohna z roku 2022, v podání Spectrum Quartet. Díky partnerství Konvergencií s touto soutěží zazní v září na festivalu v italském Ascoli Piceno skladba našeho loňského vítěze Adama Hudce Samostané variace. Jsme rádi, že vynikající hudebník a inspirativní osobnost, violista Vladimír Mendelssohn, který na Konvergenciích již několikrát vystoupil, zůstal symbolicky přítomen i na našem festivalu,“ dodal Jozef Lupták.

Sdílet článek:

Aktuální číslo

Nejnovější