čtvrtek, 14. březen 2019

Tramvaj č. 11 v nové opeře Petra Wajsara

Napsal(a) 

Na Nové scéně pražského ND bude 17. dubna uvedena v premiéře Tramvestie, opera Petra Wajsara podle tramvajové linky č. 11. Trasa mezi Libercem a Jabloncem inspirovala básníka Pavla Novotného, který jí věnoval stejnojmennou sbírku.

Dva roky jsem pátral po libretu. Pak jsem šel na Reicha, Three Tales. A večer jsem přišel domů a na proklínaném facebooku viděl knížku Tramvestie Pavla Novotného. Zabývá se mojí oblíbenou tramvajovou linkou z Liberce do Jablonce, kterou jsem mnohokrát prochodil. Zrovna byl křest. Napsal jsem nadšený komentář. Jaromír Typlt ho viděl a říkal: ,No vidíš! To by byla opera!´ Kontaktoval jsem Pavla, napsal krátký syžet s různými mikropříběhy, které měly evokovat pocit, že posluchač jede v tramvaji a náhodně je zaslechne. To už se v divadle líbilo zřejmě i proto, že Pavel Novotný je přece jenom výrazná postava avantgardní scény,“ vypráví o zrodu opery Petr Wajsar ve Skladatelských hovorech v aktuální HARMONII.

Pavel Novotný vzal své kamarády do tramvaje a nahrával na diktafon, co jim cesta evokuje. Směs osobních příběhů, reakcí na okolní krajinu a její historie. Chtěli jsme vytvořit iluzi, že člověk jede tramvají a rozhlíží se po krajině, ale vyjádřit to pouze slovy. Další paradox: objednávka byla na video operu – bez scénického zázemí. To je dost oříšek. Chtěli bychom, aby to bylo abstraktní, jenže každý obraz s sebou nese prvek zkonkretizování. Jsem zvědavý, jak se s tím vypořádáme, aby vjemů nebylo příliš a zapojila se jen vnitřní imaginace,“ doplňuje Wajsar. Pod taktovkou dirigenta Richarda Heina a v režijním nastudování Marka Bureše provedou operu sólisté Lenka ŠmídováJana Horáková LevicováDušan Růžička nebo Jiří Sulženko.

Komentáře

Czech English French German Italian Portuguese Spanish

Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam, poskytování funkcí sociálních médií a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte.