Tomáš Netopil bude novým šéfdirigentem a hudebním ředitelem Pražských symfoniků

Od sezony 2025/2026 se stane novým šéfdirigentem a hudebním ředitelem Symfonického orchestru hl. m. Prahy FOK dirigent Tomáš Netopil. Převezme tak symbolickou šéfdirigentskou taktovku od současného šéfdirigenta orchestru Tomáše Braunera.

„Praha pro mne vždy byla a zůstává obrovskou studnicí bohatého kulturního života a hudby vůbec. Orchestr Pražských symfoniků, který ji neustále zvelebuje a zušlechťuje, patří právem k tomu nejlepšímu, co může Praha nabídnout. Je mi velkou ctí a potěšením, že se naše umělecké dráhy spojí a budeme moci společně dál rozvíjet bohatý potenciál tohoto skvělého orchestru a přinášet radost posluchačům nejenom v Praze, ale i v celé České republice a v zahraničí. Naše společná cesta je pro mne krásnou a novou uměleckou kapitolou,“ řekl Tomáš Netopil, v tuto chvíli ještě hlavní hostující dirigent České filharmonie a do uplynulé sezony také generální hudební ředitel Aalto Musiktheater a Philharmonie v Essenu. Svého angažmá v České filharmonii se po nadcházející koncertní sezoně vzdá.

Ředitel Pražských symfoniků Daniel Sobotka uvedl: „Mám nesmírnou radost ze směřování Pražských symfoniků v posledních letech a je mi ctí toto směřování spolu se všemi kolegyněmi a kolegy na pódiu i v zákulisí modelovat. Mám za to, že český orchestr, nota bene orchestr, který je ambasadorem města Prahy, dává největší smysl právě v kombinaci s českým šéfdirigentem. Nakonec, tím současným je Tomáš Brauner, se kterým nás čekají ještě dvě společné sezony, včetně té speciální devadesáté, a i poté bude spolupráce FOK s ním pokračovat. Tomáše Netopila srdečně vítám na palubě FOK.“

Se Symfonickým orchestrem hl. m. Prahy FOK, foto Petra Hajská

Spolupráce FOK s Tomášem Netopilem není nová. Právě s Pražskými symfoniky Tomáš Netopil zrealizoval v roce 2008 svou vůbec první nahrávku se Symfonií E dur Josefa Suka a Karnevalem Antonína Dvořáka pod labelem Supraphonu. Později na ni navázali skvělou nahrávkou Smetanovy Mé vlasti. Při koncertních projektech v Obecním domě spolu uvedli například světovou premiéru Hobojového koncertu Jiřího Gemrota nebo Fantastickou symfonii Hectora Berlioze.

Mezi nadcházející plány Tomáše Netopila patří například spolupráce s Orchestre symphonique de Montréal, Fort Worth Symphony Orchestra, Neapolskou filharmonií, Operou Frankfurt, Tonkünstler-Orchester Wien, Antverpským symfonickým orchestrem, Filharmonií Oslo, s Orchestra dell’Accademia Nazionale di Santa Cecilia a symfonickými orchestry Queenslandu a Sydney. Dále bude řídit operní představení v Národní opeře v Tokiu (Kouzelná flétna), Kolíně nad Rýnem (Don Giovanni) a Hamburku (Její pastorkyňa).

Sdílet článek:

Aktuální číslo

Nejnovější