středa, 3. říjen 2018

Tanec smrti aneb Ještě Pámbu neumřel

Napsal(a) 

Mikrochor Mikrochor

Báseň Tanec smrti aneb Ještě Pámbu neumřel Karel Šiktanc napsal v sedmdesátých letech minulého století. Oficiálně však vyšla až po roce 1989, předtím se s ní mohli čtenáři seznámit pouze díky samizdatovým vydáním. Na objednávku pěveckého smíšeného sboru Mikrochor v čele s Lukášem Prchalem ji teď zhudebnil mladý skladatel Michal Vejskal. V premiéře poprvé zazní ve čtvrtek 25. října ve Farním sboru Českobratrské církve evangelické na pražských Vinohradech.

Vejskalova kompozice je určená pro smíšený sbor, sólové housle a recitátory. Pod vedením sbormistra Lukáše Prchala ji v premiéře vedle sboru Mikrochor provedou houslistka Lucie Priester a herci Marie Štípková a Justin Svoboda. „Když mě Lukáš Prchal požádal o zhudebnění básnické skladby Karla Šiktance Tanec smrti aneb Ještě Pámbu neumřel, byla to pro mě velká výzva, neboť sama báseň je neuvěřitelným skvostem české literatury,“ uvedl Michal Vejskal. Pro Mikrochor to není první premiéra. „Ve výběru programu se vždy snažím být inovativní, nacházet zajímavá díla, která u nás ještě provedena nebyla. Pokud pak mohu na novince úzce spolupracovat přímo se skladatelem, je to to nejlepší tvůrčí prostředí,“ doplnil Lukáš Prchal.

Mikrochor je smíšený pěvecký sbor s širokým stylovým záběrem. Má za sebou například provedení Slavnostní liturgie ukrajinské autorky Lesji Dyčko nebo nové nastudování Celebration Jazz Mass jazzmana Karla Růžičky. Michal Vejskal, hudební skladatel, pianista a dirigent je absolventem skladby a dirigování na Konzervatoři a VOŠ Jaroslava Ježka v Praze. Spolupracuje například s Davidem Dorůžkou, nebo Michalem Pavlíčkem, věnuje se divadelní hudbě a je autorem znělky pro festival Mladí ladí Jazz 2017.

Související položky (podle značky)

Komentáře

Czech English French German Italian Portuguese Spanish

Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam, poskytování funkcí sociálních médií a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte.