čtvrtek, 11. září 2014

Stávka v MET minulostí, do českých kin se chystá Renée Fleming i Anna Netrebko

Napsal(a) 

 

Renée Fleming a Nathan Gunn, foto Brigitte Lacombe/MET Renée Fleming a Nathan Gunnfoto: Brigitte Lacombe/MET

Již 11. října vstoupí přenosy z Metropolitní opery do své osmé sezony v České republice. Operní nadšenci s úlevou přivítali nedávnou zprávu, že šéf opery Peter Gelb odvrátil hrozící stávku. „Senzace“ v podobě odloženého začátku sezony se nekoná a od zahajovacího titulu Macbeth s Annou Netrebko v roli lady Macbeth nás dělí měsíc. Přenosy bude uvádět 27 kin ve 24 městech po celé ČR, nově se připojí opavský CineStar.

Programová nabídka nadcházející vzletné sezony je protkaná nejoblíbenějšími díly operního žánru a patří k nim i zahajovací Verdiho operní drama Macbeth. „V kině Světozor jsme velký sál vyprodali, a proto bude přímý přenos opery Macbeth zařazen i v malém sále, abychom uspokojili poptávku,“ sdělil šéf kina Petr Jirásek. Velký zájem je také o následující podzimní přenosy Figarovy svatby a Carmen v oblíbené Eyrově režii s gruzínskou divou Anitou Rachvelishvili, již její temperament pro tuto roli přímo předurčuje. Dle očekávání se ve velkém prodávají vstupenky na Veselou vdovuRenée Fleming a místa mizí i na zakončovací přenos sezony, oblíbený dvojprogram veristických oper Sedlák Kavalír / KomediantiMarcelem Álvarezem ve dvou hlavních rolích.

Místo zrušeného listopadového přenosu moderní Adamsovy opery Smrt Klinghoffera  bude zařazen přenos Lazebníka sevillského, který se uskuteční 22. listopadu. Pražská kina Světozor, Aero i Bio Oko a také brněnská Scala nabídnou z programových důvodů operu ze záznamu v nejbližších možných termínech. Metropolitní opera rovněž oznámila drobné změny v obsazení. Ve Figarově svatbě nahradí Marinu Poplavskaju v hlavní roli Hraběnky americká sopranistka Amanda Majeski, která se měla představit až v pozdějších uvedeních opery. Svůj debut v Metropolitní opeře však zažije přímo na zahajovacím večeru sezony – na rozdíl od přenosů proběhne v operním domě zahajovací gala ve znamení Mozartovy slavné opery pod taktovkou Jamese Levina. Druhá změna se týká Hoffmannových povídek, kde si Hibla Gezmava rozdělí svůj part o čtyřech rolích se dvěma kolegyněmi. Olympii bude zpívat americká sopranistka Erin Morley, která na scéně Met vystoupila již v desítce rolí, a Giulietty se chopí anglická mezzo-sopranistka Christine Rice, jež stejnou roli ztvárnila v Covent Garden. 

PR

Komentáře

Czech English French German Italian Portuguese Spanish

Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam, poskytování funkcí sociálních médií a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte.