pátek, 29. září 2017

Soudobý Schubert v rukou Pavla Šnajdra

Napsal(a) 

Pavel Šnajdr, foto Jan Prokopius Pavel Šnajdrfoto: Jan Prokopius

Brno Contemporary Orchestra pod vedením svého šéfdirigenta Pavla Šnajdra uvede 4. října v Besedním domě Schubertovu Zimní cestu v úpravě německého dirigenta a skladatele Hanse Zendera.

Podle Zenderova mínění nemůžeme dnes Schubertovu Zimní cestu slyšet tak, jak cyklus slyšeli skladatelovi současníci. Hans Zender dílo „modernizuje“ pro dnešního posluchače, aby nám znělo stejně nově, jako znělo v roce 1828. Svým osobitým přístupem se snaží jít proti stárnutí uměleckého díla – začlenit do jeho reality i vnímání diváka či posluchače, přenést do něho jeho zkušenost.

„Zrekonstruoval ji způsobem, jakým současní divadelní režiséři často zacházejí s klasickými operami – jejich novými inscenacemi jim vytvářejí nové kontexty. Slova a melodie zůstávají a nedotčeno je i pořadí písní, ale mění se instrumentální složka od lidově zemitého doprovodu s kytarou a harmoniem přes salonního ducha smyčcového kvarteta ke zcela modernímu zvuku bicího souboru. Chvílemi můžeme mít dojem, jako by zarmoucený poutník vstupoval do nějaké scény spíše z Richarda Strausse nebo Albana Berga, ale znepokojivá atmosféra originálu – společné vize básníka Wilhelma Müllera a skladatele Franze Schuberta od zklamání v lásce k šílenství – si i v Zenderově transformaci uchovává svou podstatu," uvedla za BCO Lucie Šnajdrová. Zenderova úprava Zimní cesty z roku 1993 nese podtitul Komponovaná interpretace pro tenor a malý orchestr, tenorového partu se ujme Jaroslav Březina.

Komentáře

Czech English French German Italian Portuguese Spanish

Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam, poskytování funkcí sociálních médií a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte.