pátek, 25. říjen 2019

Současná hudba na Strunách podzimu: Zazní Xenakis, Michael Gordon osobně uvede své Timber

Napsal(a) 

Třiadvacátý ročník Strun podzimu láká na dvě pražské premiéry. Tu první obstará JACK Quartet, které deník New York Times označil jako „nejzásadnější americké kvarteto“, druhou pak americký skladatel a spoluzakladatel kultovního uskupení Bang on a Can Michael Gordon. Na festival se po 23 letech vrátí violoncellista Jiří Bárta se suitami J. S. Bacha. „Soudobá hudba zazní také v rámci doprovodného programu Offstrings: Týden americké hudby, který připomene průkopníky americké moderní hudby od Johna Cage přes Steva Reicha až po ryze současná díla jako je Šest tokát Harloda Meltzera, které v interpretaci Mahana Esfahaniho zazní ve světové premiéře,“ doplňuje prezident festivalu Marek Vrabec.

Specialisté na soudobou hudbu JACK Quartet představí 25. 10. v La Fabrice kvartety řecko-francouzského skladatele Iannise Xenakise. JACK Quartet si vybudoval reputaci jakožto soubor zaměřený na moderní avantgardní hudbu. Spolupracoval se Stevem Reichem, Philipem Glassem či Julií Wolfe a mnoha dalšími soudobými skladateli, a to mnohdy na jejich přání.

Struny podzimu v minulosti uvedly zásadní díla Davida Langa a Julie Wolfe. Letos dostane prostor jejich souputník Michael Gordon. Ten 6. 11. při své pražské premiéře a zároveň prvním festivalovém koncertu v DOX+ osobně uvede své opusy: dvojici smyčcových kvartetů a Timber pro šestici perkusistů v podání skupiny Mantra Percussion z New Yorku. Gordonovy kompozice jsou charakteristické imaginativní odvahou a kombinováním různých hudebních stylů. V jeho hudbě slyšíme nejen klasický minimalismus, ale také punk-rockovou ostrost i freejazzový zápal.

Michael Gordon, mimo jiné první skladatel soudobé hudby na novém labelu kytaristy Radiohead Jonnyho Greenwooda, bude společně s Mantra Percussion zároveň jednou z hlavních postav doprovodného programu Offstrings – Týdne americké hudby. Den po koncertě totiž společně zamíří na akademickou půdu, aby předali své zkušenosti studentům v rámci master class na HAMU. Příznivce amerických skladatelů navíc čeká 3. 11. unikátní Maraton americké hudby v Divadle Archa, který vyvrcholí uvedením ikonické skladby Music for 18 Musicians Steva Reicha. Festival uctí i průkopníka americké moderní hudby Johna Cage. Jeho skladby uvedou 10. 11. v C. Bechstein Pianosalonu Maki Namekawa a Dennis Russell Davies. Stane se tak při příležitosti prezentace překladů dopisů Johna Cage (Vybrané dopisy, Volvox Globator), z nichž několika byl adresátem právě Dennis Russell Davies.

Zatímco na zmíněné koncerty ještě poslední vstupenky zbývají, zcela vyprodané je už vystoupení violoncellisty Jiřího Bárty, který se 8. 11. po 23 letech vrátí na Struny podzimu se svou interpretací prubířského kamene instrumentálního mistrovství – šesti suit pro sólové violoncello J. S. Bacha.

Komentáře

Czech English French German Italian Portuguese Spanish

Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam, poskytování funkcí sociálních médií a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte.