Smetanovo trio získalo nominaci na BBC Music Magazine Award za nahrávku Martinů

Kompletní nahrávka klavírních trií Bohuslava Martinů v podání Smetanova tria byla vybrána mezi tři alba nominovaná na BBC Music Magazine Award v kategorii komorní hudby. Smetanovo trio tuto cenu již v minulosti získalo – v roce 2007 za nahrávku Dvořákových trií. Veřejné hlasování začíná v pátek 20. ledna 2017 na webových stránkách BBC Music Magazine Awards.

Komplet klavírních trií Bohuslava Martinů nabízí vhled do vývoje jeho neustále se proměňující hudební řeči od 30. do 50. let i výpověď o samotném skladateli jako člověku a o jeho myšlení. Hned první pětivětá triová skladba Cinq pièces brèves (1930) byla napsána lehkou rukou (v pouhých deseti dnech) a intuitivně. Poprvé jsou zde slyšet neobarokní tendence, pro pozdější hudbu Martinů tak příznačné. Následující Bergerettes vyznívají s překvapivou líbezností – uvědomíme-li si, že dílo vzniklo v únoru 1939, měsíc před vyhlášením Protektorátu, půl roku před vypuknutím války… Poslední dvě klavírní tria komponovaná v 50. letech již nesou všechny prvky zralé hudební řeči autora. Trio č. 2 z února 1950 patří k vrcholům skladatelova neoklasického období. Strukturou komplikovanější Trio č. 3 (označované též „Grand trio“) má koncertantní ráz.

Smetanovo trio v nominacích doplnil Danish String Quartet za nahrávku soudobé hudby (Thomas Adès, Per Nørgård, Hans Abrahamsen) a Escher String Quartet za Mendelssohnovy kvartety. V kategorii instrumentální tvorby je za loňskou nahrávku Goldbergovských variací Johanna Sebastiana Bacha nominován také Mahan Esfahani, cembalista, kterého profesorka Zuzana Růžičková považuje za svého posledního žáka. Velký rozhovor s Mahanem Esfahanim a Zuzanou Růžičkovou nejen o poslední bachovské desce, jsme přinesli v prosincové Harmonii

Sdílet článek:

Aktuální číslo

Nejnovější