úterý, 11. leden 2022

Severočeské divadlo uvede v premiéře Tristana a Isoldu

Napsal(a) 

, foto Severočeské divadlo foto: Severočeské divadlo

Příběh Tristana a Isoldy patří k nejslavnějším a nejkrásnějším milostným příběhům všech dob. V letech 1856–1859 vzniklo nejznámější hudebně‑dramatické zpracování tohoto námětu německým skladatelem Richardem Wagnerem. „Život a smrt, veškerý význam a existence vnějšího světa závisí tu jedině na vnitřním hnutí duše.“ Tímto citátem je Wagnerova koncepce Tristana stručně charakterizována.

Severočeské divadlo v Ústí nad Labem uvádí verzi, která byla s ústeckým operním souborem a pod taktovkou Františka Vajnara nastudována v tehdejším Státním divadle Zdeňka Nejedlého, po konzultaci s rodinou Richarda Wagnera. Premiéra se uskutečnila 30. června 1972. V Severočeském divadle bude Tristan a Isolda uvedena v premiéře v pátek 14. ledna v 18 hodin, repríza je naplánována na 16. ledna v 16 hodin.

Režie se ujala slovenská režisérka Andrea Hlinková, která se do Severočeského divadla vrací po několika úspěšných inscenacích. Jako dříve spolupracuje s výtvarnicí Andreou Struhárovou a choreografem Vladimírem Gončarovem. Režijně-výtvarná koncepce se tentokrát váže na jinou dimenzi: vesmír, univerzum, nekonečno, tedy prostor, kde se nenaplněná láska dočká svého naplnění. Hudebně operu nastudoval a diriguje Miloš Formáček. Opera bude uvedena v originále s českými titulky. V hlavních rolích vystoupí Jakub Pustina, Eliška Weissová, Richard Haan, Karla Bytnarová, Milan Vlček a další.

Komentáře

Czech English French German Italian Portuguese Spanish

Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam, poskytování funkcí sociálních médií a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte.