pátek, 18. červen 2021

Ševčíkova akademie letos s Jakubem Hrůšou a Lukášem Vondráčkem

Napsal(a) 

Josef Špaček, foto Ševčíkova akademie Josef Špačekfoto: Ševčíkova akademie

Ševčíkova akademie letos nabídne svým studentům smyčcový orchestr pod vedením dirigenta Jakuba Hrůši, pěveckou třídu Markéty Cukrové nebo klavírní třídu Lukáše Vondráčka. Tradicí zůstávají smyčcové třídy vedené lektory z řad úspěšných interpretů. Ševčíkova akademie se odehraje v termínu 8.–20. srpna 2021 v Horažďovicích, rodném městě legendárního houslisty a pedagoga Otakara Ševčíka. Přihlášky lze posílat do 20. července. Souběžně s akademii se uskuteční desetidenní Festival Otakara Ševčíka, který má letos na programu celou dvacítku rozmanitých koncertů.

Studenti Ševčíkovy akademie se budou vzdělávat pod vedením houslistů Josefa Špačka, Henryho Floryho a Jana Fišera, violoncellisty Tomáše Jamníka, člena violové sekce berlínských filharmoniků Allana Nillese a kontrabasistů Wiese de Boevé a Tomáš Karpíška. Součástí akademie jsou i juniorské kategorie pro mladistvé pod vedením Daniely Oerterové a Petry Malíškové, připravena je také školička Otakárek pro začínající hráče a hráčky, doprovodná výstava, přednášky či semináře. 

Velkým lákadlem pro účastníky je účast dirigenta Jakuba Hrůši. Ten bude nejen poslouchat výkony mladých umělců, ale také povede ve večerních zkouškách smyčcový orchestr. Letošním velkým překvapením je otevření třídy klavíristy Lukáše Vondráčka, který klavírní kurz tohoto typu povede vůbec poprvé. „Jsme moc rádi, že se nám daří akademii tímto směrem rozvíjet. Rozšiřujeme i náš organizační tým, abychom tuto výzvu zvládli. Zveme srdečně nejen všechny studenty, aby se k nám připojili, ale také posluchače, aby si užili připravované festivalové koncerty včetně gala open-air koncertu na náměstí v Horažďovicích,“ říká houslista Josef Špaček.

Otakar Ševčík byl v 19. století vyhledávaným houslovým pedagogem. Během svého života vytvořil komplexní metodiku pro housle, která je dodnes relevantní. „Mám ohromnou radost, že se nám daří připomínat Ševčíkův význam, a že i letos přijedou ti nejlepší zahraniční lektoři. Chceme studentům nabídnout co nejvíce motivace pro jejich další postup v hudební kariéře. Pro naší akademii jsme získali další prostory a navýšili razantně počet koncertů tak, aby si zahrál opravdu každý, deficit hraní je nyní významný,“ doplnil violoncellista Tomáš Jamník. „Mohu prozradit, že téma letošní akademie bude zpěv. Málo se ví, že Otakar Ševčík byl také zpěvák, a proto letos otevíráme pěveckou třídu mezzosopranistky Markéty Cukrové, která zároveň povede seminář pro smyčcaře. Nikdo se však nemusí bát, zpěv nebude povinný.“

Komentáře

Czech English French German Italian Portuguese Spanish

Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam, poskytování funkcí sociálních médií a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte.