úterý, 17. září 2013

Setkání mladých hráčů na smyčcové nástroje na brněnské konzervatoři

Napsal(a) 

Ve dnech 25. až 30. srpna 2013 se na brněnské konzervatoři uskutečnilo úvodní pásmo Brněnských smyčcových kurzů s názvem „Radostně se smyčcem-prázdninové rozehrávaní“, kterého se zúčastnilo okolo čtyřiceti účastníků z celé České republiky ve věkovém rozmezí od šesti do dvaceti let. Tento kurz byl zahájením kolekce, jež nabízí dále možnost průběžných konzultací s pedagogy Konzervatoře Brno během celého školního roku (pásmo „Radostně se smyčcem-do Brna na radu“) a závěrečného festivalu „Slet smyčců na brněnské konzervatoři“ plánovaného na červen příštího roku. Nabídka pro účastníky byla opravdu bohatá. Vedle lekcí zaměřených na sólovou hru na nástroj a dobré rozehrání po prázdninách pod vedením renomovaných pedagogů brněnské konzervatoře, se frekventanti zapojili do zkoušek orchestru pod taktovkou prof. Evy Bublové, která byla hostem letošního ročníku. Vedle vlastní hry na nástroj měli účastníci možnost rozšířit každý den svůj kulturní rozhled díky prohlídkám zajímavých míst brněnského uměleckého a kulturního života /Filharmonie Brno, Jánáčkova památníku, Janáčkova a Mahenova divadla ad.) Kurzy nabídly rovněž neobvyklý ranní program, který poskytoval lekce správného dýchání, rozcvičení těla, rozezpívání a vybízel též k prohloubení hudební kreativity.

Součástí kurzů byl hudební „Festiválek“, kde se představili v netradičních koncertních programech, spojených s besedami a přednáškami někteří lektoři kurzů. Vystoupilo zde Janáčkovo kvarteto, to uvedlo smyčcové kvartety L. Janáčka, Eva Rohleder s programem vlastních i lidových písní (violoncello a další netradiční nástroje, zpěv), houslista Jiří Pospíchal s programem o tvorbě pro housle Bohuslava Martinů a Graffovo kvarteto s koncertem „americké inspirace“ v hudbě A. Dvořáka a A. Piazzolly. Po tomto koncertě následovala projekce fotografíí členů souboru z koncertních cest po USA. Hudební „Festiválek“ se uskutečnil za laskavé podpory Nadace Život umělce, Nadace Leoše Janáčka a Nadace Bohuslava Martinů.Vyvrcholení kurzů přinesly dva závěrečné koncerty, kde se představili vybraní sólisté, houslový soubor mladších účastníků kurzů a smyčcový orchestr frekventantů pod taktovkou prof. Evy Bublové. V závěru programu vystoupil Moravský komorní orchestr (těleso složené z posluchačů smyčcového oddělení brněnské konzervatoře), který pod taktovkou svého uměleckého vedoucího prof. Richarda Kružíka, strhujícím způsobem přednesl Janáčkovu Svitu pro smyčce.

Letní kurzy „Radostně se smyčcem-prázdninové rozehrávaní“, jejichž první ročník se setkal s mimořádně spokojenými účastníky, ale i jejich rodiči a učiteli, je snad příslibem nové tradice, která bude pomáhat k rozvoji hudebnosti a lásky k umění, hodnotě, jež v dnešní většinové společnosti bývá bohužel značně opomíjena.

Štěpán Graffe

Komentáře

Czech English French German Italian Portuguese Spanish

Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam, poskytování funkcí sociálních médií a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte.