středa, 15. květen 2019

Sedmnáctiletá Chaeyeon You vítězkou soutěže PJ v oboru flétna, Anna Talácková získala druhé místo

Napsal(a) 

Chaeyeon You Chaeyeon You

14. května slyšeli příznivci téměř zaplněného pražského Rudolfina čtyři finalisty sedmdesáté první mezinárodní soutěže Pražského jara. V 16:00 se představila soutěžící z Německa Niamh McKenna, která zahrála povinnou skladbu pro všechny čtyři účastníky finále: Kvartet pro flétnu, housle, violu a violoncello G dur op.93/3 od Antonína Rejchy. Zařazení komorní skladby ve všech oborech naší soutěže shledávám jako velmi šťastný krok, protože do jisté míry simuluje absenci předposledního kola - semifinále. Partu smyčcových nástrojů se ujali členové Bennewitzova kvarteta a musím konstatovat, že jejich výkony byly obdivuhodně dokonalé. Druhou interpretkou odpoledního klání byla teprve sedmnáctiletá Chaeyeon You z Jihokorejské republiky, která z mého pohledu předvedla neméně dokonalý výkon jako její první soupeřka. Po krátké přestávce zahrály obě interpretky Koncert pro flétnu a orchestr G dur KV 313 Wolfganga Amadea Mozarta. Zde se doprovodného úkolu ujala PKF-Prague Philharmonia za řízení dirigenta Stanislava Vavřínka.

První polovinu večerního koncertu vyplnil opět kvartet Antonína Rejchy: Tentokrát v interpretaci Yu Yuana z Číny a Anny Taláckové z Ostravy. Oba zahráli v druhé polovině večera koncerty Wolfganga Amadea Mozarta D dur KV 314 a ve stejné tónině Koncert Viléma Blodka. Tento koncert byl na závěr třetího kola úžasnou vzpruhou a potěšením celého letošního finále. Mnozí porotci jej vůbec neznali a svými nadšenými reakcemi jej hodnotili velmi vysoko.

Přibližně ve 23:00 vyhlašovala paní předsedkyně poroty Christina Fassbender konečné výsledky:

1. cena – Chaeyeon You, Korejská republika

2. cena ex aequo – Anna Talácková, Česká republika & Yuan Yu, Čína

3. cena – Niamh McKenna, Německo

K hlavním cenám jsou ještě třeba doplnit některá ocenění z druhého kola: Cena Nadace Český hudební fond za nejlepší provedení skladby napsané pro letošní soutěž od Jaroslava Pelikána, kterou získává Fernandes Rute z Portugalska a Cenu Nadace Bohuslava Martinů za nejlepší interpretaci Sonáty H 306 od Bohuslava Martinů, kterou obdržela Sylvie Schelingerová z České republiky. Všechny ceny se tradičně předávají za přítomnosti primátora Hlavního města Prahy v Brožíkově síni Staroměstské radnice 15. května v 11:00. Gratuluji všem, byla radost mladé talenty poslouchat.

Michal Kaňka

Violoncellista a pedagog Michal Kaňka studoval u Mirko Škampy, Viktora Moučky a Josefa Chuchra, krátkodobě také v zahraničí u Paula Torteliera a Andrého Navarry. Během studií se zúčastnil 32 národních i mezinárodních soutěží. Nejvýznamnějšími úspěchy jsou laureátský titul v Mezinárodní soutěži P. I. Čajkovského v Moskvě 1982, 1. cena na mezinárodní soutěži Pražské jaro 1983 a vítězství na mezinárodní soutěži ARD v Mnichově 1986. Od října 2011 působí jako pedagog sólového violoncella na katedře strunných nástrojů Hudební a taneční fakulty Akademie múzických umění v Praze. V září 2014 byl jmenován předsedou Stálé soutěžní komise Pražského jara. V roce 2018 byl nominován do Umělecké rady Mezinárodního hudebního festivalu Pražské Jaro.

Komentáře

Czech English French German Italian Portuguese Spanish

Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam, poskytování funkcí sociálních médií a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte.