pátek, 3. únor 2017

Saleem Ashkar přiveze opět do Prahy Beethovena

Napsal(a) 

Saleem Ashkar Saleem Ashkar

Klavírista Saleem Ashkar příští týden v pondělí 6. února vystoupí v Anežském klášteře s dalším pokračováním koncertního cyklu Beethovenových klavírních sonát s názvem Saleem Ashkar Beethoven Residency. V průběhu třetího večera beethovenovské koncertní série zazní v podání Saleema Ashkara Sonáta č. 9 E dur, op. 14, Sonáta č. 18, Es dur, op. 31 a Sonáta č. 29, B dur, op. 106 „Hammerklavier“. Se stejným programem v únoru následně Ashkar potěší posluchače v berlínském Konzerthausu a na Morgenland Festivalu v Osnabrücku. Saleem Ashkar rozezní v Anežském klášteře opět klavírní křídlo D 282, vlajkovou loď renomované firmy C. Bechstein, která cyklus Saleem Ashkar Beethoven Residency připravila ve spolupráci s Národní galerií. Závěrečný koncert cyklu v letošní sezoně proběhne 3. dubna.

„Na projektu Beethoven Residency mám moc rád také princip cykličnosti. Prožijete-li spolu s posluchači v návaznosti několik koncertů v jednom městě, máte pak při každém vstupu na pódiu nepopsatelný
pocit kontinuity. Je to jiný pocit než při běžných koncertech. Jsem šťastný, že v této sezoně můžu provádět beethovenovský cyklus téměř paralelně v Berlíně, Izraeli, Osnabrücku a samozřejmě v Praze!" uvedl Ashkar v rozhovoru pro HARMONII (10/2016).

 

Izraelsko-palestinského rodáka z Nazaretu Saleema Ashkara objevil coby sedmnáctiletého talentovaného mladíka Zubin Mehta a již v pouhých 22 letech debutoval v Carnegie Hall pod taktovkou Daniela Barenboima a zařadil se tak mezi nejvýraznější klavíristy současnosti. Respektovaný londýnský časopis Gramophone hodnotí jednoho nejosobitějších klavíristů současné světové scény slovy: „…zosobňuje podstatu umění. Jeho vystoupení patří k tomu nejlepšímu, co lze dnes nabídnout.”

Komentáře

Czech English French German Italian Portuguese Spanish

Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam, poskytování funkcí sociálních médií a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte.