čtvrtek, 7. listopad 2019

Recitál ve vídeňském Konzerthausu a nová Generace skladatelů. Právě probíhající interpretační a kompoziční soutěže

Napsal(a) 

Konzerthaus, foto Lukas Beck Konzerthausfoto: Lukas Beck

Blížící se konec roku s sebou přináší dvě mezinárodní soutěže, a to jak pro hudební interprety každého věku, tak pro mladé skladatele.

Druhý ročník mezinárodní vídeňské interpretační soutěže opět vyhledává talentované hudebníky, kterým nabízí možnost veřejně vystoupit v prestižním prostoru Konzerthausu, finanční ocenění a profesionální zastoupení. Do soutěže se mohou zapojit interpreti všech nástrojů bez věkového omezení. Soutěží se v celkem čtyřech věkových kategoriích (tři pro sólisty a další pro komorní ansámbly) v pěti disciplínách: klavír, strunné nástroje, hlas, dechové nástroje a komorní uskupení. Výherce získá vedle peněžní odměny možnost zahrát na recitálu přímo ve vídeňském Konzerthausu 28. března 2020, videozáznam vystoupení a další výhry.

Přihlášky ve formě videí je třeba zaslat nejpozději do 30. listopadu 2019. Repertoár přihlášek je zcela volný – soutěžící si mohou vybrat skladby, které nejlépe prokáží jejich umělecké schopnosti a tvůrčí osobnost. Řešení ve formě videonahrávky mimo jiného umožňuje soutěžícím předvést své výkony bez nutnosti cestovat do Vídně. Další informace, pokyny a přihláška jsou k dispozici na adrese https://www.viennacompetition.com/.

Generace 2020

Společnost Janáčkův Máj při Mezinárodním festivalu Leoše Janáčka pak vyhlašuje mezinárodní soutěž skladatelů do 30 let s názvem „Generace“. Soutěží se ve dvou kategoriích: pro skladatele, kteří do konce roku nedovršili 21, resp. 30 let. První místo v první kategorii (do 30 let) je honorováno cenou 30 tisíc korun českých, zatímco vítěz mladší kategorie si odnese dvacetitisícovou odměnu. Nejlepší český účastník navíc získá bonusovou odměnu od Asociace hudebních umělců a vědců.

Do obou kategorií mohou soutěžící zaslat nanejvýš dvě skladby pro sólové nástroje bez doprovodu; s doprovodem jednoho nástroje; pro malé komorní soubory (od dvou do jedenácti nástrojů) či pro ustálená nástrojová obsazení. Doba trvání skladby nesmí přesáhnout 20 minut. Zaslané práce vyhodnotí mezinárodní odborná porota ve složení: Milan Báchorek (ČR), Ivan Kurz (ČR), Hanuš Bartoň (ČR), Vít Zouhar (ČR), Alexander Lasoń (PL), Jevgenij Iršai (SK), László Tihanyi (HU). Uzávěrka soutěže je 31. 1. 2020. Vybrané oceněné skladby budou uvedeny na koncertě oceněných prací Generace 2020, v rámci jedné z doprovodných akcí MHF Leoše Janáčka 2021. Přihláška je k dispozici na adrese https://www.mhflj.cz/generace/.

Komentáře

Czech English French German Italian Portuguese Spanish

Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam, poskytování funkcí sociálních médií a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte.