pondělí, 4. leden 2021

Radioservis vydává album se zapomenutou hudbou Jiřího Čarta

Napsal(a) 

Radioservis vydává nové album s hudbou českého houslisty a skladatele 18. století Jiřího Čarta. Narodil se na Vysočině, žil řadu let v Berlíně a v roce 1758 se stal členem kurfiřtské kapely v Mannheimu, kde působil až do své smrti v roce 1778. Složil asi čtyřicet skladeb, z nichž část je nezvěstná. Po stopách ztracených sonát a úryvků z doposud neznámých etap ze života Jiřího Čarta se v průběhu svých magisterských studií na Královské konzervatoři v Haagu vydala flétnistka Michaela Ambrosi.

Ambrosi je hráčkou na příčné a zobcové flétny, pedagožkou a hudební badatelkou, která propojuje všechny tyto obory. Absolvovala hru na moderní příčnou flétnu na Pražské konzervatoři ve třídě Jana Riedlbaucha, studovala na Koninklijk Conservatorium Den Haag ve třídě Wilberta Hazelzeta a Kate Clarka a také u Marcella Gattiho na Conservatorio di Verona a na Universität Mozarteum Salzburg.

Jelikož se do její magisterské práce nevešly všechny informace a hudební materiály, které nalezla, zasvětila tomuto tématu i své doktorské studium na brněnské JAMU. Při vyhledávání Čartových kompozic pro tuto práci mezi nimi objevila i sonáty, které z jejího pohledu hudební řeč Jiřího Čarta vystihují nejvíce. Žádná z nich však nebyla do této doby natočena na dobový ani moderní nástroj, jedná se tedy o světovou premiéru nahrávek těchto skladeb na kopii flétny, na jakou by byly pravděpodobně hrány v době svého vzniku. Vybrané sonáty jsou v rukopisných opisech uloženy v hudebních knihovnách v Berlíně, Jeně, Stockholmu a Wolfenbüttelu.

Komentáře

Czech English French German Italian Portuguese Spanish

Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam, poskytování funkcí sociálních médií a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte.