pátek, 25. červenec 2014

Putování Pražského filharmonického sboru

Napsal(a) 

Lukáš Vasilek, foto Petra Hajská Lukáš Vasilekfoto: Petra Hajská

Zahraniční závazky Pražského filharmonického sboru posledních let převyšují počet koncertů v České republice. Od roku 2010 se sbor podílel na více než třech stovkách koncertů a hudebních představeních, z toho byly téměř dvě stovky vystoupení mimo ČR. Nejčastěji je možné sbor zastihnout v Německu, Rakousku, Švýcarsku, Itálii a Francii. Letos kromě jiného také chystá turné po Spojených státech amerických a Mexiku.

Hlavní sbormistr Pražského filharmonického sboru Lukáš Vasilek uvedl: „Je dobře, že se stále daří udržovat sbor na takové úrovni, aby obstál i v zahraničí. Není to snadné, protože konkurence je veliká, především v sousedním Německu. A právě tam vystupujeme velmi často, což je pro nás v této souvislosti vlastně kompliment. Jsme tam samozřejmě zváni k provádění českého, resp. slovanského repertoáru, v poslední době nás ale němečtí a rakouští pořadatelé angažují i pro repertoár ryze německý zpívaný v němčině. To je velká pocta – zvlášť proto, že se často jedná i o nahrávání takových skladeb, pravidelně například v Bavorském rozhlase.“

V létě Pražský filharmonický sbor vystoupil dvakrát v bavorském Bad Kissingenu – jednou s Českou filharmonií a Jiřím Bělohlávkem (Joseph Haydn, Stvoření), podruhé pak s Mnichovským rozhlasovým orchestrem a dirigentem Massimilianem Murallim (Gaetano Donizetti, Nápoj lásky). V září doprovodí tři sólistky Pražského filharmonického sboru významné české sólisty v Janáčkově Zápisníku zmizelého v Turíně a Miláně. Na začátku října vystoupí Pražský filharmonický sbor na společném koncertě s Německým symfonickým orchestrem Berlín (Luigi Cherubini, Requiem č. 2 d moll).

Na přelomu října a listopadu 2014, tedy ve své jubilejní 80. sezoně, se Pražský filharmonický sbor vydá na třítýdenní turné po USA a Mexiku. Do USA byl pozván prestižní americkou agenturou Columbia Artists Management, do Mexika jede sbor na osobní pozvání dirigenta Jana Lathama Koeniga. Sbor vystoupí ve Washingtonu, New Yorku, Berkley, San Francisku,v Mexico City a dalších mexických městech se svými samostatnými koncerty. Na dvou koncertech se v USA potká při provedení Dvořákovy kantáty Stabat mater s Českou filharmonií.

PR

Komentáře

Czech English French German Italian Portuguese Spanish

Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam, poskytování funkcí sociálních médií a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte.